Kelt

Podle čeho poznáte, že jste zvládli látku v učebnici?

Podle čeho poznáte, že jste látku zvládli a pochopili? Například novou lekci cizího jazyka. Podle toho, že chápete obsah? Podle toho, že jste si udělali překlad do češtiny a zpět a je to bez chyb? Podle toho, že jste si látku několikrát přečetli? Při studiu můžete mít pocit, že všemu rozumíte, ale po několika dnech může někomu jednoduchá lekce připadat těžká. Opakováním se učíme více a více a více si pamatujeme, to je jasné, ale jde někdy poznat, že látku umím jako autor?

Odpovědi
marketa54321

Látku považuju za zvládnutou tehdy, pokud jí chápu natolik, že se ji nemusím učit a rovnou si pamatuju, co jsem se dozvěděla… Tak jako, když vidím film a pamatuju si, co v něm bylo. Což se mi na škole nestalo skoro nikdy.

orwell

Myslím, že pochopit se dá ledacos, ale něco zvládnout je víc. Cvičení a příklady za příslušnou kapitolou mohou sice v člověku navodit po úspěšném vyřešení pocit borce, ale přijde-li nečekaná otázka z jiného pohledu na věc, je všechno jinak. Poznat, zda látku umím jako autor asi nejde, pokud s ním nejsme v přímém styku. Záleží také samozřejmě na složitosti a obsáhlosti studované látky. Říká se, že prvním příznakem blbosti je pocit, že všemu rozumím. A něco na tom asi bude. Též se říká, že něco jiného je znát a něco jiného rozumět, protože lidé znají fůru věcí, kterým vůbec nerozumí.

WoIfy

Vlastně je to jedno. Kantor nás vždy dokáže přesvědčit, že tomu vubec nerozumíme.