FlAsh_7

Podle čeho má akcie hodnotu?

Dobrý den, podle čeho se mění hodnota akcie a jaký na to má vliv hodnota obchodované firmy?

Nejlepší odpověď
JamesCZ

"V první řadě sám emitent. Každý podnik nějakým způsobem hospodaří. Podniky, které mají svoje akcie na trzích, musejí poskytovat těmto trhům účetní podklady. A to nikoliv pouze za rok. Musejí dodávat čtvrtletní výkazy a často i měsíční. Pokud nastane nějaká mimořádná situace v podniku, musejí ihned informovat burzovní trhy, aby tyto informace měli potenciální kupci.

Tržní hodnota akcie, kterou určuje burza je tedy především oceněním hospodaření podniku. Akciová společnost může mít zisk nebo ztrátu, může uzavírat důležité kontrakty, mít licence, patenty, autorská práva. Důležitá je také skladba velkých akcionářů a řešení valných hromad."

Emitent = Emitent je společnost nebo jiný oprávněný subjekt, který vydává (emituje) finanční instrument.

Další odpovědi
dudu

Teoreticky má kolega naprostou pravdu. V praxi však, lapidárně řečeno, platí cena na které se bez ohledu na nominální hodnotu shodnou kupující a prodávající, čili cenu určuje nabídka a poptávka trhu – na burze. A protože emitent nemá povinnost zpětného odkupu, může v extrémním případě nastat situace, že akcie o nominální hodnotě deset tisíc nenajde kupce, takže jejímu majiteli zůstane v ruce bezcenný papír.
Navíc často obchodované akcie i u solidní firmy mají značnou volatilitu – např. ČEZ se v roce 2003 prodával za 110 korun, dne 3.12.2007 za téměř 1400 korun, loni za 403, dnes za 515 a koncem příštího roku trh očekává obchody asi za sedm stovek.