Shoehardt

Podle čeho kos najde žížalu?

Vždycky po posečení zahrady si sednu na lavičku a pozoruju. Přiletí kos, chvilku hopsá, pak dvakrát klovne do země a má ji! Naprosto neomylně! Pak zase odhopsá kousek dál, zastaví se, dvakrát klovne a má druhou! Nikdy se nesplete! Schválně jsem chodil po čtyřech a pokoušel jsem se nějakou najít (ne proto, abych nakrmil potomky). Myslíte, že jsem nějakou našel?
Chachá! Ani jednu!
Tak schválně. Jak pozná s takovou jistotou, že tam někde pod hlínou ta potvora je?

Nejlepší odpověď
annas

Podobná otázka na jiné stránce.

„Jak kos hledá žížaly?“

Odpovídá ornitolog Pavel Musil z Přírodovědecké fakulty UK v Praze:

„Kos černý, stejně jako většina jiných druhů pěvců sbírajících převážně živočišnou potravu (zejména drobné bezobratlé) na zemi, se orientuje především zrakem. Reaguje tedy zejména na pohyb kořisti a v případě žížal například i na drobný povrchový pohyb zeminy. Kosi dovedou reagovat i na vyšší pohybovou aktivitu žížal po dešti.“ atd.

Zdroj: https://www.li­dovky.cz/jak-kos-hleda-zizaly-0qv-/noviny.aspx?c=A080802­_000115_ln_no­viny_sko&klic=­226827&mes=080802_0
--

U nás kos poskakuje na zahradě, celou zimu ho krmím, ale odvěčí se mně tím, že „plká“ na poštovní schránku a chutná mu salátová přísada.

Zřejmě někde jeho partnerka sedí na vejcích, takže se pohybuje poblíž. S žížalou jsem ho neviděla, ale zachutnal mu salát, vytahoval přísadu ze záhonu. . Proto jsem do záhonu zapíchla větrník, který se otáčí, a kos se přemístil jinam.

Další odpovědi
MichaelOffic

Možná podle pachu.

Kepler

Taky si myslím, že mu pomáhá čich. Někteří práci jej mají podstatně lepší než člověk. http://www.osel­.cz/3788-ptaci-maji-dobry-cich.html

mosoj

Má dobré oči a je blízko.

zjentek

Podle instinktů přece! To my lidé zatím tak úplně nechápeme, ale učíme se, i když to trvá už tisíce let. ;)

TY na ně musíš za tmy, nejlépe kolem desátý večer, potřebuješ baterku a jestli chceš nějakou vidět, MUSÍŠ jít po špičkách!

https://hobby­.idnes.cz/sber-a-uchovavani-rousnic-0yx-/rybareni.aspx?c=A120525­_090152_rybare­ni_bma