Kryšpín

Projevila Podkarpatská Rus po roce 1990 snahu o připojení k Československu?

Podkarpatská Rus po roce 1990 byla snaha pro připojení k Československu?

Mluvil jsem s podnikatelem z Užhorodu, který má firmu v Česku a tvrdí, že po roce 1990 v Podkarpatské Rusi byla snaha o připojení k Československu, údajně vyslaná delegace do Prahy byla s požadavkem odmítnuta. Prý tato menšina trpěla od Maďarů, Němců, později Sovětů i Ukrajinců. Rovněž kolik bylo obyvatel této menšiny po roce 1918, kdy byla za podpory Francie a Ameriky přidělena k Československu.

Zdroj podnikatel z Ukrajiny.

Nejlepší odpověď
Drap

Snaha byla z východu, u nás o to nikdo neměl zájem. Po rozpadu republiky by musela být dnes samostatná.

Další odpovědi
aliendrone

Ano, pamatuji si to. Politicky to bylo zcela mimo mísu a vláda to pragmaticky zamítla. Jednak jde o velice zaostalý region, jehož integrace by stála neuvěřitelně prostředků, druhak bychom si zadělali na potíže, které už tu byly za 1. republiky.

hapiky

Pokud vím z jedné reportáže, tak se v té době obyvatelé zakarpatské rusi chovali vlažně k tomuto tématu. Vyjímkou byla samozřejmě česká menšina.

Kryšpín

Také nebylo u Rusínů co privatizovat, Československo mělo jiné starosti likvidace zbrojního průmyslu a rozdělení státu, tudíž nějaký Rusíni nebo Slováci nejsou zapotřebí při budování kapitalismu / Zdroj, paměti Mňačka /.

da ny

Také zde byly mj. hlasy pro připojení Česka k Rakousku :D