Miroslavst

Podjatost soudu

Jak může ten samý soudce rozhodnout, že není podjatý, když některá ze stran podá námitku pro podjatost?
Tato otázka mě napadla v souvislosti s kájínkem, kdy ten soudce co hovořil o verbeži nebyl podjatý.

Odpovědi
standa

Nevím jak to bylo s podjatostí soudce v případě Kájínka, ale obecně platí postup, který upravuje Občanský soudní řád v ustanovení § 15b, odstavec 1, který zní:

„K rozhodnutí o námitce podjatosti soud věc
předloží s vyjádřením dotčených soudců (přísedících) svému NADŘÍZENÉMU soudu. V řízení lze zatím učinit jen takové úkony, které nesnesou odkladu.“

Vaší pozornosti by pak neměly uniknout ani další dva odstavce zmiňovaného paragrafu 15b (viz zdroj)

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/osr/cast1h2­.aspx