dennis15

Podivná rovnice

Dobrý den,
na jedné stránce jsem si dělal test na lineární rovnice (teď se je ve škole učíme) a jedna mi nesedí…
Je to tato: 3(x-7) = 3×-20–1
Po vypočítaní mi vyšel tvar 0×=2, to by nemělo mít řešení, protože když si dosadíte místo x jakékoli číslo, např. 5, vyšlo by 0*5=2, což je nesmysl. Na stránkách testu ve vyhodnocení mi to vypsalo u této rovnice chybu, že prý to má nekonečně mnoho řešení. To by ale podle mě byl tvar 0×=0 (0*5=0, 0*2=0, 0*8=0…).

Chtěl bych se tedy zeptat jestli tvar 0×=a, kde a je různé číslo od nuly má

  1. Nekonečně mnoho řešení
  2. Nemá řešení

Stránka testu: http://testy.na­nic.cz/testy/ma­tematika/line­arni-rovnice/

Děkuji předem za odpovědi…
Doplňuji:
Omlouvám se, ale už jsem přišel na to, že rovnice 3(x-7) = 3×-20–1 po vynásobení závorek vypadá takto: 3×-21=3×-21, a ne 3×-21=3×-19. Řekl jsem si, že –20–1=19 :D.
Opravdu se ještě jednou velice omlouvám :(.

Nejlepší odpověď
tom004

Co by ses omlouval.Šlechtí tě to,že pracuješ samostatně a jak je vidět,když se chce,tak to jde. Jsou tací,kteří by to jednoduše přehráli na někoho zde a čekali až se budou moci pochlubit "cizím peřím.U mně je palec jasný.

Další odpovědi
arygnoc

pochvala:

zmiatlo ťa jedno:
nemôže vzniknúť 3×-19 lebo:
(ako máš napísané) 3×-20–1=3×-21, ale
3×-19=3×-(20–1)

tie zátvorky sú dôležité (napred sa počíta vzťah vo vnútri zátvoriek), pri ich absencii sa napred počíta súčin, potom súčet (tak ako idú za sebou), teda:

3×-20–1=3×-(20+1)

bolak

Rovnice jsou základ, počkej za 5 let, to budeš mít za sebou tisíce vypočítanejch rovnic ve všech různejch předmětech a spoustu matematickejch úkonů už budeš dělat jako automat. :)

0×=0, nekonečně mnoho řešení
Lepší je ale vůbec tam nervat to Xko.
3× – 3× je prostě 0; ne 0× ale jenom 0

Pak máš 0=0 a ať už je x jakékoliv, tak tě to nezmate protože v té rovnici už vůbec nefiguruje.

Nula je rovna nule úplně vždy, tudíž rovnice má nekonečno řešení.

Stejně tak když ti vyjde 0×=6, zapiš to jako 0=6

Nula se nemůže rovnat šesti za žádných okolností, tudíž rovnice nemá řešení.