Avatar uživatele
dennis15

Podivná rovnice

Dobrý den,
na jedné stránce jsem si dělal test na lineární rovnice (teď se je ve škole učíme) a jedna mi nesedí…
Je to tato: 3(x-7) = 3×-20–1
Po vypočítaní mi vyšel tvar 0×=2, to by nemělo mít řešení, protože když si dosadíte místo x jakékoli číslo, např. 5, vyšlo by 0*5=2, což je nesmysl. Na stránkách testu ve vyhodnocení mi to vypsalo u této rovnice chybu, že prý to má nekonečně mnoho řešení. To by ale podle mě byl tvar 0×=0 (0*5=0, 0*2=0, 0*8=0…).

Chtěl bych se tedy zeptat jestli tvar 0×=a, kde a je různé číslo od nuly má

  1. Nekonečně mnoho řešení
  2. Nemá řešení

Stránka testu: http://testy.na­nic.cz/testy/ma­tematika/line­arni-rovnice/

Děkuji předem za odpovědi…
Doplňuji:
Omlouvám se, ale už jsem přišel na to, že rovnice 3(x-7) = 3×-20–1 po vynásobení závorek vypadá takto: 3×-21=3×-21, a ne 3×-21=3×-19. Řekl jsem si, že –20–1=19 :D.
Opravdu se ještě jednou velice omlouvám :(.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? anonym, tom004, Drap, Lucijej před 4366 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
tom004

Co by ses omlouval.Šlechtí tě to,že pracuješ samostatně a jak je vidět,když se chce,tak to jde. Jsou tací,kteří by to jednoduše přehráli na někoho zde a čekali až se budou moci pochlubit "cizím peřím.U mně je palec jasný.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
arygnoc

pochvala:

zmiatlo ťa jedno:
nemôže vzniknúť 3×-19 lebo:
(ako máš napísané) 3×-20–1=3×-21, ale
3×-19=3×-(20–1)

tie zátvorky sú dôležité (napred sa počíta vzťah vo vnútri zátvoriek), pri ich absencii sa napred počíta súčin, potom súčet (tak ako idú za sebou), teda:

3×-20–1=3×-(20+1)

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
bolak

Rovnice jsou základ, počkej za 5 let, to budeš mít za sebou tisíce vypočítanejch rovnic ve všech různejch předmětech a spoustu matematickejch úkonů už budeš dělat jako automat. :)

0×=0, nekonečně mnoho řešení
Lepší je ale vůbec tam nervat to Xko.
3× – 3× je prostě 0; ne 0× ale jenom 0

Pak máš 0=0 a ať už je x jakékoliv, tak tě to nezmate protože v té rovnici už vůbec nefiguruje.

Nula je rovna nule úplně vždy, tudíž rovnice má nekonečno řešení.

Stejně tak když ti vyjde 0×=6, zapiš to jako 0=6

Nula se nemůže rovnat šesti za žádných okolností, tudíž rovnice nemá řešení.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek