MrkvickaS

Pořídila jsem si družstevní byt na hypotéku. Dělil by se v případě rozvodu podíl v bytě jako SJM, splácíme-li oba?

Dobry den, kdyz jsem zila sama, poridila jsem si druzstevni byt na hypoteku se zastavou jine nemovitosti. Nyni ziji s partnerem, ktery prispiva zhruba polovinou nakladu na bydleni vcetne hypoteky tim, ze plati veskere nakupy do domacnosti a neco mi posle rovnou na ucet. V pripade, ze bychom se do budoucna brali a budeme se oba podilet na splaceni a provozu bytu-hypoteka i podil bude stale napsany jen na me a v pripade, ze by jednou nastal rozvod- delil by se podil v byte jako SJM? Nebo kdyz jsem nabyla podil v druzstvu pred manzelstvim, tak ne? Rodice mi neustale omilaji, at si jednou udelam predmanzelskou smlouvu, byla by pripadne nutna, kdybych chtela, aby byt zustal jen cely mne?
Dekuji
Samankova

Nejlepší odpověď
ivzez

Nepořídila jste si družstevní byt → ten stále patří bytovému
družstvu (proto jste také pro hypotéku musela ručit jinou
nemovitostí), ale družstevní podíl, k němuž se váže právo
uzavřít nájemní smlouvy ke konkrétnímu bytu.

Vše, čeho nabydete před manželstvím, bude i po sňatku patřit Vám.
Jedině, že byste část věnovala/darovala manželovi.

Pokud byste se později rozváděli, měl by bývalý manžel nárok na polovinu prostředků, které byly ze SJM vynaloženy na „majetek“, patřící pouze Vám.
(Uvozovky jsem použila kvůli tomu, že byt bude dále patřit družstvu, manželovi
v něm vznikne právo společného nájmu, které po rozvodu skončí.)

Vaši rodiče mají pravdu: předmanželskou smlouvou nic nezkazíte.

Další odpovědi
peterd108

Není dobré když už teď uvažujete o možném rozvodu, manželé by měli spolu zůstat do smrti. V tom případě se vůbec neberte.

Hlada

K manželské smlouvě: Maminka a režisér mají vždycky pravdu.
Otázkou je, z čeho bys bývalého budoucího manžela po rozvodu vyplatila.
Dřív si lidé šetřili na hrob, dneska by si asi měli šetřit na rozvod.