thepianist

Podepsat nájemní smlouvu s exekuční doložkou?

Dostali jsme po přestěhování novou nájemní smlouvu, je zde ale doslova psáno: „Mezi účastníky nájemní smlouvy byla sjednána exekuční doložka“. Toto slyším poprvé v životě, ráda bych věděla, zda takovouto smlouvu podepisovat. Dle slov rodinného příbuzného takovou smlouvu NEMÁME rozhodně podepisovat a to z důvodu, že majitel si např. usmyslí, že jsme mu rozbili kuchyňskou linku za 50000,– a nechá mi ji strhávat exekučně z platu. Na druhou stranu jsem na netu četla, že tato doložka bývá součástí nájemních smluv (asi jako standartní součást). Takže nevím teď kudy kam. Poradíte?
Díky za odpověď!

Nejlepší odpověď
autacek

Chcete si pronajmout majetek miliónové hodnoty a pronajímatel považuje za dobré mít jakousi jistotu, že dostane zaplacenu smluvenou částu, stejně jako případnou náhradu škod, k níž by mohlo vaším jednáním dojít.

Taková doložka však musí být sepsána exekutorem, případně formou notářského zápisu (neplést si s ověřenými podpisy), tudíž nějaká taková zmínka v nájemní smlouvě má víc než co jiné pouze psychologický účel.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Exekuční doložka je jednodušší způsob provedení exekuce. S tímto dokumentem stačí zajít k exekutorovi a ten zahájí vymáhání bez dlouhého soudního projednávání.
Spíš jde o nájem než nějaké poškození zařízení, byť smyšlené.
Ale mělo by tam být specifikováno k čemu se ona doložka vztahuje.

ivzez

Nepodepisovat!

A pozor: „nájemní smlouvu jste nedostali“.
Nájemní smlouvu OBĚ stranu uzavírají dobrovolně,
„nedává“ ji jedna strana druhé.

Milan11

Při převzetí bytu dělám fotodokumentaci a vše se zapíše do předávacího protokolu. Nikdo vás do nájmu netlačí. Je to vaše svobodná volba. Tomu kdo napíše ,,nepodepisovat" bych byt nepronajímal. Chráníte svůj majetek. A v současné době pronajímatel nemá žádná práva.Musí od nájemníka strpět příbuzné,zvířata a dlouhodobé návštěvy. Pochopte,že při současné ceně bytů je třeba se o svůj majetek dobře starat. V případě hypotéky při soudní tahanici nedostanete svůj nájem 1–2 roky. Banku to nezajímá. Ještě rádi nájemníkovi vše odpustíte jen když se vystěhuje.Proto doporučuji doložku jako součást a podmínku.