tyrox

Podepsán mír ve vlaku

Dobrý den, měl bych jeden malý dotaz. Vzpomínám si, že jsem se v dějepisu učil, že nějaký jeden stát musel podepsat mír ve vlaku (tuším že jeden stát z nich byla Francie). O několik desítek let později ten stát, který podepsal ten mír to oplatil tomu druhému tak, že jej donutil podepsat mír v tom úplně stejném vlaku. Nevíte o jaké události se jednalo a mezi jakými státy? Děkuji za odpověď, uživatel tyrox

Nejlepší odpověď
annas

Tedy jedenáctého jedenáctý v jedenáct hodin osmnáctého roku dvacátého století – je celému světu sděleno, že v Compiegne se uzavírají čtyři roky strašlivého ničení nejvzácnějších hodnot, životů milionů lidí a jejich díla.

Vítězný francouzský maršál F. Foch se skutečně ráno 11. listopadu 1918 objeví a přijme německou kapitulaci v e vagonu číslo 2319D

Compiegne podruhé
V revanšistickém gestu používá Adolf Hitler 21. června 1940 stejného vagonu číslo 2319D a na stejném místě u Compiegne k nadiktování podmínek příměří francouzské delegaci poté, kdy německý wehrmacht během několika týdnů rozdrtí francouzskou armádu a větší část Francie se dostává pod okupaci nacistického Německa.

Více podrobností v odkazu
http://21stole­ti.cz/blog/200­8/10/18/jedenac­teho-jedenacty-v-jedenact-hodin-konec-valky/

Další odpovědi
led

O tom vlaku, správnejšie vagóne, veľmi pekný článok:
http://21stole­ti.cz/blog/200­8/10/18/jedenac­teho-jedenacty-v-jedenact-hodin-konec-valky/
PS.
Petra15, dejepisárka…
Prusko-francúzska vojna skončila 1871
"…bolo Francúzsko nútené 28. 1. 1871 podpísať prímerie, vzdať sa v prospech Nemecka Alsaska a Lotrinska, zaplatiť vojnovú reparáciu 5 miliárd frankov ( Kým peniaze neboli vyplatené (1874), zostali na francúzskom území nemecké vojská) a o mesiac neskôr predbežnú mierovú zmluvu (definitívna mierová zmluva bola podpísaná 10. 5. 1871 vo Frankfurte nad Mohanom).
(vagon číslo 2319D v tej dobe ešte nebol vyrobený)
http://refera­ty.aktuality.sk/prus­ko-francuzska-vojna-19-7-1870-1871/referat-10526
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Prus­ko-franc%C3%BAzska_voj­na

Yavin

Šlo o Německo a Francii. Myslím, že po první světové válce museli v tom vlaku podepsat příměří Němci a v roce 1940 nebo 1941 Francouzi. Je to jeden z důvodů proč se tyto národy nemají rády.
Doplňuji:
Petra15: O té kapitulaci roku 1870 v souvislosti s tím vagónem jsem nic nenašel. Ani v uvedeném článku se o něm nic nepíše… To jsi si asi spletla.

anonym

Nešlo o vlak, ale vagon…
Tady o tom máš pokec – https://zelez­nicar.cd.cz/ze­leznicar/histo­rie/jidelnim-vozem-2419d-kracely-dejiny-evropskych-velmoci/-1782/ .
Jen – v tom druhém případě, nešlo o podepsání míru, ale francouzské kapitulace.

petra15

To jste teda dejepisári… Prece 1870 museli Francouzi v tom vagónu podepsat a 45 let platit reparace(az do 1. sv.), pak 1919 zase v tom samém v. Nemecko po prohrané válce, pak 1940 Francouzi po prohrané válce…a ted je v Parizi v muzeu…:-)
Doplňuji:
mohlo to být 1871, a 1918,– pro presnost,– nechci to nekde hledat…

petra15

Yavin
asi jsi hledal na Wiki ! tam nic není, zeptej se radsi tady, my to víme…:)
Asi se na ten vagón budu muset v Parízi podívat, a pak ti povím, je ale znacne historický…