Petusinka

Podání odvolání

Do kolika dnů lze obecně podat odvolání? Do 15-ti pracovních dnů? A když je doporučená zásilka, počítá se první den ode dne vyzvednutí nebo ode dne,kdy byl dopis doručen na poštu? Předem moc děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
anonym

§ 83
(1) Odvolací lhůta činí 15 dnů ode dne oznámení rozhodnutí, pokud zvláštní zákon nestanoví jinak. Odvolání lze podat teprve poté, co bylo rozhodnutí vydáno. Bylo-li odvolání podáno před oznámením rozhodnutí odvolateli, platí, že bylo podáno v první den odvolací lhůty.
(2) V případě chybějícího, neúplného nebo nesprávného poučení podle § 68 odst. 5 lze odvolání podat do 15 dnů ode dne oznámení opravného usnesení podle § 70 věty první, bylo-li vydáno, nejpozději však do 90 dnů ode dne oznámení rozhodnutí.
Doplňuji:
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/spravni_rad/cas­t2h8.aspx

Další odpovědi
anonym

Lhůta na odvolání běží od následujícího dne po dni doručení. Není-li zásilka vyzvednuta je považován za doručení 10tý den-tzv. fikce doručení.
Včasně podané odvolání je tehdy, je-li podáno 15tý den na poště.
Příklad:
vydáno rozhodnutí 15.3.2012
předáno poště rozhodujícím orgánem 29.3.2012
doručeno na poštu adresátovi 30.3.2012
vyzvednuto adresátem dne 2.4.2012
lhůta pro odvolání počíná běžet dne 3.4.2012
17.4.2012 je poslední den, kdy může být podáno odvolání na poště
19.4.2012 odvolání obdrží rozhodující orgán a konstatuje, že odvolání bylo podáno včas.