Avatar uživatele
anonym

Počítali o jakém průměru použít provaz, aby se nepřetrhl s oběšencem?

Když měli pověsit 150kg osobu, tak asi nepoužili stejný provaz jako u 50kg osoby.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, redy, gagaga před 2493 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
bolak

To víš že se počítalo, to byla složitá věda, mám tu o tom několik knížek. Ale co sem četl tak spíš než tloušťka provazu byla důležitá výška ze který se pouštělo, ono totiž bylo potřeba aby účinkující třepotali nohama, a právě u těch tlustčích se často stávalo, že se to neodhadlo a provaz mu urval hlavičku, což bylo v těch dobách fópá jako prase, protože popravy byly něco jako je v dnešní době třeba matějská.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Pájo

Odhaduji, že se používal vždy provaz natolik předimenzovaný, že nebylo třeba nic počítat... oběsit pak bylo možné jakéhokoli živáčka.... a pokud už se používaly různě silné provazy, kat to bez problému odhadnul.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Jo, byly případy, kdy se sebevrah oběsil na prádelní šňůře.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
fcoop

..................Exekuce samozřejmě kladla jisté nároky i na odbornou kvalifikaci popravčího. Dobrý kat musel být kromě nemalé zručnosti i znalý a zkušený co se týče například použití, délky a pevnosti provazu. Při správně vykonaném „běžném“ oběšení měl odsouzenec zemřít rychle po svržení těla do volného prostoru. K tomu bylo nutné správné umístění uzlu smyčky – do prohlubně mezi levou stranu spodní čelisti a ucho i dostatečná délka lana. Popravovaný si pak při troše štěstí po jeho prudkém natažení při pádu, zlomil vaz. S délkou provazu se to však nesmělo ani přehnat, aby nedošlo k dekapitaci (oddělení hlavy od trupu).

http://www.moskyt.net/…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
deranged

O ten průměr ani tak nešlo, používalo se prostě "předimenzované" lano.

Počítala se ovšem délka. Bylo důležité, aby se poprava "pěkně vyvedla". Často to byl jediný dostupný kulturní program. Byly časy, kdy bylo v módě třepotání nožiček. Vkus se měnil. Později bylo cílem bylo zamezit udušení, pokud byl provaz příliš krátký, a utržení hlavy, pokud byl provaz příliš dlouhý. S postupující humanizací byl žádaný tzv. long drop (skotský vynález), kdy došlo k zlomení krčních obratlů - "a poprava se hezky povedla".
Výpočtů je víc, známé jsou tabulky kata Jamese Barryho, kde pro 54kg a méně je délka 2,46m a pro 99kg a více má provaz 1,52. I tak se stávalo, že se long drop nepovedl a muselo se to ručně "dodělat".

Velice zajímavé čtení je knížka: Martin Monestier - Historie trestu smrti. Snad koluje také online. Tam je vše.
:-)

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Věda