Počítali o jakém průměru použít provaz, aby se nepřetrhl s oběšencem?

Když měli pověsit 150kg osobu, tak asi nepoužili stejný provaz jako u 50kg osoby.

Nejlepší odpověď
bolak

To víš že se počítalo, to byla složitá věda, mám tu o tom několik knížek. Ale co sem četl tak spíš než tloušťka provazu byla důležitá výška ze který se pouštělo, ono totiž bylo potřeba aby účinkující třepotali nohama, a právě u těch tlustčích se často stávalo, že se to neodhadlo a provaz mu urval hlavičku, což bylo v těch dobách fópá jako prase, protože popravy byly něco jako je v dnešní době třeba matějská.

Další odpovědi
Pájo

Odhaduji, že se používal vždy provaz natolik předimenzovaný, že nebylo třeba nic počítat… oběsit pak bylo možné jakéhokoli živáčka… a pokud už se používaly různě silné provazy, kat to bez problému odhadnul.

anonym

Jo, byly případy, kdy se sebevrah oběsil na prádelní šňůře.

fcoop

.............­.....Exekuce samozřejmě kladla jisté nároky i na odbornou kvalifikaci popravčího. Dobrý kat musel být kromě nemalé zručnosti i znalý a zkušený co se týče například použití, délky a pevnosti provazu. Při správně vykonaném „běžném“ oběšení měl odsouzenec zemřít rychle po svržení těla do volného prostoru. K tomu bylo nutné správné umístění uzlu smyčky – do prohlubně mezi levou stranu spodní čelisti a ucho i dostatečná délka lana. Popravovaný si pak při troše štěstí po jeho prudkém natažení při pádu, zlomil vaz. S délkou provazu se to však nesmělo ani přehnat, aby nedošlo k dekapitaci (oddělení hlavy od trupu).

http://www.mos­kyt.net/nase-sibenice-3-cesta-na-smrt

deranged

O ten průměr ani tak nešlo, používalo se prostě „předimenzova­né“ lano.

Počítala se ovšem délka. Bylo důležité, aby se poprava „pěkně vyvedla“. Často to byl jediný dostupný kulturní program. Byly časy, kdy bylo v módě třepotání nožiček. Vkus se měnil. Později bylo cílem bylo zamezit udušení, pokud byl provaz příliš krátký, a utržení hlavy, pokud byl provaz příliš dlouhý. S postupující humanizací byl žádaný tzv. long drop (skotský vynález), kdy došlo k zlomení krčních obratlů – „a poprava se hezky povedla“.
Výpočtů je víc, známé jsou tabulky kata Jamese Barryho, kde pro 54kg a méně je délka 2,46m a pro 99kg a více má provaz 1,52. I tak se stávalo, že se long drop nepovedl a muselo se to ručně „dodělat“.

Velice zajímavé čtení je knížka: Martin Monestier – Historie trestu smrti. Snad koluje také online. Tam je vše.
🙂