Jack 12323

Počítají se do čistého měsíčního příjmu i prémie?

Nejlepší odpověď
Edison

Nikoli. Počítají se do hrubé mzdy před zdaněním.

Dochy

Nejsem si jist, ale mám zato, že otázka byla příliš brzo uzavřena nominováním chybné odpovědi. Premie se připočítají k hrubé mzdě nad rámec základní hrubé mzdy (smluvní část, příplatky, náhrady,…) Takto získaná hrubá se běžně zpracuje (daně, pojištění, apod) zbude čistá mzda, která je pravděpodobně vyšší než obvykle. Pokud po Tobě někdo bude chtít potvrzení o čisté mzdě za poslední 3 měsíce (např. kvůli žádosti o hypotéku), pak to potvrzení bude výrazně optimističtější pokud v těch 3 měsících nějaké prémie byly.

Edison

Není „základní hrubá mzda“. Je základní mzda, hrubá mzda a čistá mzda. Základní mzda je dána pouze tarifem a základními odpracovanými hodinami. Možná se k tomu připočítají náhrady za svátky, dovolené, marodné. Ale to už nevím, jestli už není až v hrubé mzdě. Do hrubé mzdy se pak započítají přesčasy a příplatky za ně, možná něco dalšího. Z toho se pak spočítá zdravotní a sociální, odečte se to, ze zbytku se vypočítá daň a zbytek je pak čistá mzda. Jinak moje odpověď není chybná, neb otázka je na to, jestli se přesčasy započítávají do čisté, čili má odpověď je zcela přdsná – započítávají se do hrubé, aby byly řádně zdaněny. To že i čistá vzroste je sice pravda, ale ne tak, jako kdyby byly započítány až do čisté.

Teda velmi zhruba řečeno. Určitě to upření Annas, nebo Ivzez.

A je opravdu škoda, že je to zamčeno.

Dochy

Tady máš pravdu, ale ať se snažím jak chci, jediný důvod k tomuto dotazu který mně napadá, je právě využití čisté mzdy pro nějaké potvrzení nebo výpočet nějakých náhrad. A tam se zkrátka prémie promítnou, jak ale píšeš, nikoli v plné výši.

Ale možná se mýlím a Tvá odpověď je přesně to, co Jack potřeboval…

Edison

Na co to vědět… netuším, k čemu to potřebuje.

Dochy

No tak právě.. .takové prémie ve správné době Ti můžou zvednout maximální výši hypotéky klidně o 30%, přestože sami o sobě přidají k ročnímu platu třeba jen 10%… 😉
(jiná věc je pak aby to ten dotyčný utáhl… Ale vzhledem ke změnám v hypotékách v posledních několika letech se nedivím, že lidi bojujou o každej chlup)