Avatar uživatele
annas

Pochybuji, tedy jsem, nebo Myslím, tedy jsem? Která slova jsou spojena s významným francouzským filozofem a matematikem?

Jaký význam má pro vás rozum a uvažování o sobě samém?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? led, panenka, Miroslavst, BEAES, vagra před 4820 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Miroslavst

René Descartes (lat. Renatus Cartesius) (31. března 1596 La Haye, dnes Descartes (Indre-et-Loire), asi 40 km jižně od Tours – 11. února 1650, Stockholm) byl francouzský filosof, matematik a fyzik.

Základním Descartovým východiskem je metodická skepse, soustavná pochybnost zejména o datech smyslového poznání. Tímto odvážným myšlenkovým krokem dokázal podstatně změnit evropské myšlení a stát se zakladatelem:

  • moderní kritické epistemologie,
  • novověké racionalistické filosofie, založené na sebejistotě myslícího subjektu,
  • mechanistického výkladu přírody,
  • analytické metody moderní vědy, která umožnila vědu jako kolektivní dílo.

Descartes ovšem odmítá běžnou skepsi, „pochybování pro pochybování“, a pochybnost užívá jen proto, aby se dobral pravdy. Naproti tomu v životě je třeba jednat, i když naše poznání není jisté.

Jako první výslovně formuloval zásady vědecké metody, významně se podílel na rozvoji matematiky a fyziky, na vytvoření číselné reprezentace geometrických objektů známé jako kartézská soustava souřadnic, na vzniku analytické geometrie a na matematizaci optiky.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ren%C3%A9­_Descartes

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
vagra

Myslím,tedy jsem/„Cogito, ergo sum“/ – slavný výrok ještě slavnějšího filosofa a matematika René Descarta (1596–1650), výrok o tom, jak subjektivní myšlení je středem prokazatelného bytí.
A dodává:„…tato pravda: myslím, tedy jsem, je tak pevná, že ji mohu přijmout bez obavy za první zásadu filosofie, již jsem hledal“.

Zdroj: zkráceno z-http://nevidi­telnypes.lidov­ky.cz/p_veda.as­p?r=p_veda&c=A060330­_110738_p_veda_wag

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek