annas

Pochybuji, tedy jsem, nebo Myslím, tedy jsem? Která slova jsou spojena s významným francouzským filozofem a matematikem?

Jaký význam má pro vás rozum a uvažování o sobě samém?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

René Descartes (lat. Renatus Cartesius) (31. března 1596 La Haye, dnes Descartes (Indre-et-Loire), asi 40 km jižně od Tours – 11. února 1650, Stockholm) byl francouzský filosof, matematik a fyzik.

Základním Descartovým východiskem je metodická skepse, soustavná pochybnost zejména o datech smyslového poznání. Tímto odvážným myšlenkovým krokem dokázal podstatně změnit evropské myšlení a stát se zakladatelem:

  • moderní kritické epistemologie,
  • novověké racionalistické filosofie, založené na sebejistotě myslícího subjektu,
  • mechanistického výkladu přírody,
  • analytické metody moderní vědy, která umožnila vědu jako kolektivní dílo.

Descartes ovšem odmítá běžnou skepsi, „pochybování pro pochybování“, a pochybnost užívá jen proto, aby se dobral pravdy. Naproti tomu v životě je třeba jednat, i když naše poznání není jisté.

Jako první výslovně formuloval zásady vědecké metody, významně se podílel na rozvoji matematiky a fyziky, na vytvoření číselné reprezentace geometrických objektů známé jako kartézská soustava souřadnic, na vzniku analytické geometrie a na matematizaci optiky.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ren%C3%A9­_Descartes

Další odpovědi
vagra

Myslím,tedy jsem/„Cogito, ergo sum“/ – slavný výrok ještě slavnějšího filosofa a matematika René Descarta (1596–1650), výrok o tom, jak subjektivní myšlení je středem prokazatelného bytí.
A dodává:„…tato pravda: myslím, tedy jsem, je tak pevná, že ji mohu přijmout bez obavy za první zásadu filosofie, již jsem hledal“.

Zdroj: zkráceno z-http://nevidi­telnypes.lidov­ky.cz/p_veda.as­p?r=p_veda&c=A060330­_110738_p_veda_wag