Otazník123

Pochybil jsem v tomto případě v autoškole při objíždění překážky?

Při závěrečných zkouškách jsem jel kolem auta odstaveného na krajnici které přesahovalo bílou vodící čáru. Protože to bylo na dosti široké silnici a já jel spíše k levému okraji svého pruhu (silnice byla rozdělena dvojitou čarou) nemusel jsem nijak změnit směr nebo vybočit a nedal jsem proto znamení o změně směru jízdy. Komisař mě okamžitě upozornil na mou chybu a pohrozil mi ať už se to neopakuje. Údajně jsem objel překážku bez blinkrů. V zákoně stojí: ,,Řidič, který při objíždění vozidla, jež zastavilo nebo stojí, nebo při objíždění překážky provozu na pozemních komunikacích anebo chodce vybočuje ze směru své jízdy, nesmí ohrozit ani omezit protijedoucí řidiče a ohrozit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Přitom musí dávat znamení o změně směru jízdy,, Já jsem ale nevybočil ze směru své jízdy a proto si myslím že jsem taky nemusel dávat znamení o změně směru jízdy neboť jsem ani trochu svůj směr nezměnil. Bylo tedy pochybení na mé straně nebo na straně komisaře?

Nejlepší odpověď
Edison

Dle mého skromného názoru pochybil. Znamení se dává vždy. Mj. to má význam pro za tebou jedoucí řidiče, že tam „něco je“. V zásadě jde o to „nesmí ohrozit“. Lze si to rozdělit do několika vět:

  1. Řidič, který při objíždění vozidla, jež zastavilo nebo stojí, nebo při objíždění překážky provozu na pozemních komunikacích anebo chodce vybočuje ze směru své jízdy, nesmí ohrozit ani omezit protijedoucí řidiče a ohrozit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.
  2. Řidič, který při objíždění vozidla, jež zastavilo nebo stojí, nebo při objíždění překážky provozu na pozemních komunikacích anebo chodce přitom musí dávat znamení o změně směru jízdy.

Vem si, že při odjíždění od krajnice taky musíš dávat znamení o změně směru jízdy. A myslím, že se objevil výklad, ve kterém je výslovně uvedeno, že při předjíždění cyklisty je ta povinnost blinku dána výslovně. A aby se to nepletlo, tak to je upraveno tak, že pokud překážka zasahuje přes čáru, je tam ta povinnost blinkru právě vždy, aby se nad tím nemuselo přemýšlet a bylo to automatické bez ohledu, jestli musíš nebo nemusíš změnit směr. On totiž blinkr v důsledku není pro tebe, ale pro ostatní.

Doplnění: A vůbec… upadla by Ti ruka, kdybys ostatním blinkrem dal znát, že tam je problém? Proč proboha nedat? To bych si přál vysvětlit… Existuje několik případů, kdy lidi dávaj blinkr a dávaj ho fak blbě a je to o bouračku. Ale v tomhle případě nemohu přijít na to, proč ho nedat. Dovedeš si představit, že by ke všemu bylo v zákoně napsáno, že musíš dát blinkr vždy, když to může přizpět bezpečnosti? Bys byl pěkně nahranej. Dokonce se dává blinkr i v době, kdy jsi na silnici úplně sám, víš to? Nejsi ty z Brna? Nebo odjinud z Moravy, nebo ev. středočech?

Další odpovědi
klumprt

Dát znamení o změně směru jízdy není totéž co oznamovat faktickou změnu směru jízdy.
Znamení o změně směru jízdy je úkon definovaný v § 30 z.č. 361/2000 Sb.

§ 30
Znamení o změně směru jízdy

(1) Znamení o změně směru jízdy musí řidič dávat kromě případů uvedených v jednotlivých ustanoveních také vždy při změně směru jízdy, vybočování z něho, nebo jestliže to vyžaduje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.

(2) Znamení o změně směru jízdy musí řidič dávat včas před započetím jízdního úkonu s ohledem na okolnosti provozu na pozemních komunikacích, zejména na řidiče jedoucí za ním a na povahu jízdního úkonu.

(3) Znamení o změně směru jízdy se dává směrovými světly. Není-li jimi vozidlo vybaveno nebo při jejich poruše, dává se znamení upažením. Paží ohnutou v lokti nahoru se dává znamení o změně směru jízdy na opačnou stranu. Vyžadují-li to okolnosti, zejména není-li znamení dávané směrovými světly nebo paží dostatečně viditelné například pro šířku nákladu nebo za snížené viditelnosti, musí se dávat znamení jiným zřetelným způsobem, například způsobilou a náležitě poučenou osobou. Jinak smí řidič provést zamýšlený jízdní úkon jen tehdy a takovým způsobem, aby nebyli ohroženi ani omezeni ostatní účastníci provozu na pozemních komunikacích.

(4) Znamení o změně směru jízdy dávané směrovými světly ponechá řidič jen do doby ukončení změny směru jízdy, vybočení z něho, nebo pokud vozidlo nezaujme místo v jízdním pruhu, do kterého přejíždí. Znamení o změně směru jízdy paží se dává jen před započetím jízdního úkonu.

(5) Při vjíždění na kruhový objezd a jízdě po kruhovém objezdu, nepřejíždí-li z jednoho jízdního pruhu do druhého podle § 12 odst. 5, řidič nedává znamení o změně směru jízdy; při vyjíždění z kruhového objezdu řidič je povinen dát znamení o změně směru jízdy.

Podle mě jsi pochybil, protože jsi porušil ustanovení zákona.

Příslušné ustanovení má nějaký smysl, kromě toho, že je prostě v zákoně a basta. Jde o to, že blinkrem informuješ vozidlo za tebou, že patrně bude muset taky něco objíždět nebo předjíždět. Zároveň upozorňuješ i vozidla v protisměru, že se patrně budeš držet u středu vozovky. Po skončení manévru je vhodné pravým blinkrem informovat ostatní, že jsi se s překážkou nějak popasoval a pokračuješ standardně dál.
Přitom není třeba řešit, jestli zrovna aktuálně za tebou nebo v protisměru jsou nějací další účastníci provozu. Je vhodné v souladu se zákonem si tu činnost automatizovat a dělat ji prostě vždycky i na prázdné silnici.

mosoj

Podle silničních pravidel máš pravdu!! Ale u zkoušky má pravdu komisař a to vždy!! Jít do sporu nedoporučuji.
Ostatním doporučuji, alespoň občas, si přečíst pravidla silničního provozu.

Dochy

Pravidla:
§ 16 Objíždění
Řidič, který při objíždění vozidla, jež zastavilo nebo stojí, nebo při objíždění překážky provozu na pozemních komunikacích anebo chodce vybočuje ze směru své jízdy, nesmí ohrozit ani omezit protijedoucí řidiče a ohrozit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Přitom musí dávat znamení o změně směru jízdy.

Podle mně, pokud si kvůli objetí toho vozidla opravu nemusel vybočit z původního směru, nemusíš dávat blinkry… Alespoň tak to chápu z tohoto znění. Ale… považuji to za užitečné jako varování pro případné další řidiče co jedou za mnou a „kvůli“ mně vidí jen pár metrů před sebe. Asi bych to konzultoval s instruktorem, nejsem si jist zda je vhodné to konzultovat i s tím komisařem… (to bych si možná nechal až po vyhlášení verdiktu 😉

Kryšpín

Frajeři a mistři volantů blinkry nedávají, poněvadž šetří přepinač k vůli opotřebení a žárovky blinkrů doporučuji, těmto mistrům častější cesty do Rakous, tam je za uvedené menší pokuta jenom do dvou tisíc Eur

Edison

Klumprt to našel přesně: §30, odst. 1 a 2 to popisuje naprosto jasně, myslím, v posledních vědách těch odstavců.

Edison

A přesně to jsem měl na mysli svým příspěvkem.

Edison

Evidentně netřeba znát doslovné znění zákona, ale stačí použít selský rozum, mozeg, to je to mezi ušima.

Edison

Já doporučuji nad těmihle věcmi si nelámat hlavu. Je to naprosto zbytečné!!! Mnohem efektivnější je dát blinkr vždy a nevyučitý „strojový čas“ využít efektivněji, např. sledováním provozu.

A jestli si Mosoj myslí, že při objíždění překážky bez nutnosti změnit směr jizdy najednou není objíždění překážky, tak se mýlí. Znova opakuji, ten blinkr tam nedáváte kvůli sobě, ale kvůli ostatním! A za vámi klidně může jet třeba kombajn. Myslíte, že pro něj není vhodný, dát mu najevo, že „tam něco je“?

Otazník123

Ano jsem přesně ten nebezpečný frajer, pirát silnic co se snaží poučit se s chyby aby ji už neopakoval, je krásné jak si lidi okamžitě dokáží udělat o někom domněnku a hned mu přilepit na čelo nálepku nebezpečného psychopata. Na tom místě ty auta stojí celkem často a z důvodu že jsou od projíždějících aut vzdálené cca 2m tak tam nedává blinkr snad nikdo. Dokonce se vsadím pánové že vy by jste ho tam nezapnuli ani vy. Pokud se jedná o předjíždění cyklistů, chodců, a jiných opravdových překážek provozu tam je to i pro mne, nebezpečného piráta silnic samozřejmost.

Edison

Já tu o frajerech nepsal. Tak si ještě jednou promysli to o těch nálepkách. Vůbec nehraje roli, jestli auta někde stojí často nebo ne. Zasahuje do vozovky, tak při objíždění dávám blinkr bez ohledu na to, jestli je to chodec, kočka nebo auto. Nic složitého na tom není. Naopak je to jednodušší, než se tím ještě myšlenkově zabývat a odvádět tím myšlenky od věnování se provozu. Mě tam ta ruka jde prostě automaticky.

Otazník123

Vy jste tu o frajerech nepsal? ani v souvislosti se hřbitovy? doporučuji vám přečíst si po sobě všechny vaše příspěvky a to i v diskusi pod dotazem.

Edison

To ale byla reakce na Kryšpína… Dáváte do souvislostí věci, které spolu nesouvisejí. A to je problém nadměrného přemýšlení. O tom se diskutuje pod zcela jinou otázkou. Pokud někdo musí přemýšlet, jestli má dávat nebo nedávat blinkr, je pro mě ztracený případ. Je to opravdu zbytečné až nebezpečné.. Jednou se nad tím někdo zamyslí natolik do hloubky, že neuvidí průšvih před sebou a někoho zabije.

Edison

Kryšpíne, to by víc ušetřili, kdyby měli auta bez nich… 😁 A viděl jsem jednoho echt naštvanýho, jak takhle jinýmu tu páčku vyrval, když ji nepotřebuje…

Edison

A ještě musím doplnit… Dyž teprv dělá papíry a ptá se na takovýhle věci, na mistra volantu to fak nevypadá. 😁 Leda na frajera… A těch jsou plný hřibtovy.