Avatar uživatele
JájsemRaibek

Pochopil jsem správně, že tato mašinka je vlastně jako tiskárna?

https://www.fa­cebook.com/DI­YCraftsTV/vide­os/646561105703041/
Na počítači si vytvoří, popř. najde obrázek a tato frézka se chová jako tiskárna, kdy vyfrézuje onen obrázek.
Pochopil jsem to správně nebo je to jinak?

Zajímavá 0 před 2224 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Ne, tiskárna to není. Je to sice taky počítačem řízená mašinka, ale tiskárna vrstvy nanáší a tvoří. Tohle je frézka, která vrstvy odstraňuje.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
autacek

Ano, dřív se to tuším jmenovalo vykládaný nábytek a dělalo se to ručně. Dnešní technika dokáže pochopitelně mnohem víc a rychleji.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
aliendrone

Dá se říci, že ano. Je to normální NC frézka, ale spíš než jako tiskárnu bych to popsal jako plotter. (souřadnicový zapisovač – kdysi v dřevních dobách počítačů tiskárny tiskly znaky – asi jako psací stroj a plottery kreslily obrázky, ty už jsou dnes spíš záležitost pro muzea a pamětníky)

I když…, první 3D tiskárna byla prý zbastlena na koleně právě za využití dávno nepoužívaného plotteru, který byl na výhoz – a dnes je tento systém oprášen za jiným účelem >> hurá 3D tisk!!! ;) :D :D

BTW – pěkná práce, tohle kutilství prostě miluju! Na YT na to čumím HODNĚ často a slintám, jaké by to bylo mít tak fajn stroje, jako soustruh, NCčka apod. Jenže na to je moje garáž trochu malá… :(

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Roman71

Tomuhle se říká CNC fréza. Na základě předlohy tento stroj odstraňuje frézováním přebytečný materiál na rozdíl od 3D tiskárny, která materiál nanáší a spojuje.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jiří Bohumil

Ne přímo jako tiskárna, ale, jak říká i aliendrone, je to programová fréza řízená programem, vlastně spíše aplikace plotru, který kreslil obrazce.
V dřívějších dobách se prováděly podobně t.zv. interziované obrazy, ručně, kdy se vyřezávaly obrazce do různých druhů dýhy, z různobarevných dřev a vkládaly se a vlepovaly pod lisem na dřevěnou desku a pak přebrušovaly.
Mnoho takových prací pochází z dob minulých a bylo výzdobou interiérů a nábytku ze středověku – zámků a hradů.
Před cca 50-ti lety jsem si takto vyráběl desku na konferenční stolek, šachovnici a různé stropní panýlky, z nich byla zavěšena stropní svítidla. Motivy většinou abstrakce. Ještě i pár z těch věcí užívám.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Těžko souhlasit s tím, že frézka je něco jako tiskárna :) když tiskárná nanáší inkoust, toner, vosk, či jen laserem působí na fotocitlivá místa speciálního papíru který na těch místech reaguje ztmavnutím, zatímco frézka pomocí obráběcích nástrojů ubírá materiál pohybem obráběcího nástroje po předem dané trase, nevidím tam žádnou technickou podobnost kromě toho že u jednoho i druhého navrhujete instrukci k výrobě v počítači a výrobu pak na základě dat obstará stroj sám, to je asi tak jediná podobnost jinak naprosto odlišných zařízení 🙂

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek