Avatar uživatele
Zlatý

Pocházej lemuři původně z Lemurie?

Lemury a Lemurie.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

"lemur ‘druh poloopice’. Z lat. lemurēs (jen v pl.) ‘duchové zemřelých’ podle jejich bizarního vzhledu a nočního způsobu života.


Jiří Rejzek a Etymologický slovník
-----

Lemurie

1864, jméno dané anglickým zoologem Philipem L. Sclaterem (1829-1913) antickému kontinentu nyní potopenému v Indickém oceánu, spojoval Afriku, Madagaskar, Indii a jihovýchodní Asii. Zoolog předpokládal, že vysvětlí geografické rozšíření savců žijících kolem něj, zejména lemury , proto jméno (s -ia)

Lemurie - dříve Lemuria byla jméno římského svátku Lemures , zlí duchové mrtvých v římské mytologii.

Proč?

Název slova a lemur z pověry Římanů, , protože lemuři chodí hlavně v noc, určitým způsobem podobným lidem, a toulají se pomalým tempem. Navíc řvou,. zvuky se podobají lidských a svítí jim oči.

Jde o určitou symboliku.
https://whatismyspiritanimal.c om/…https://www.etymonline.com/…

Takže ostrov byl pojmenovaný podle výskytu lemurů., původ názvu je uvedený výš.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Kdo ví, pokud vůbec bájný kontinent Lemurie existoval. :-))
Vznik jména lemur
Mnoho lemurů jsou noční tvorové s červeně nebo žlutě svítícími očima, s tapetum lucidum, reflexní odrazovou a světločivou vrstvou pod sítnicí oka, která umožňuje lepší vidění za šera a způsobuje v noci blýskavé svítící oči. Navíc se v noci hlasitě ozývají strašidelnými, lidský nářek připomínajícími hlasy. Staří pověrčiví Římané nazývali duchy zemřelých "lemures", počátkem května pro ně na usmíření pořádali svátky. První Francouzi, kteří na Madagaskaru přistáli a uslyšeli naříkavé plačtivé hlasy, dali jejím původcům, lemurům, toto jméno, které pak kodifikoval Linné.
https://cs.wikipedia.org/…

Zajímavý je i vznik názvu Lemurie. V 19. století řešili biologové záhadu výskytu lemurů. Tehdy žili pouze na Madagaskaru, ale jejich staré kosterní pozůstatky se našly také v Indii. Když se vědci doslechli o ztraceném kontinentu kdesi v Indickém oceánu, rychle vznikla teorie, že mezi Indií a Madagaskarem byla kdysi pevnina, po níž lemuři přešli. Nyní se už ale ví, že Madagaskar byl původně součástí Indie a postupem času „odplaval" i s lemury na současné místo. Zatímco poloopice v Indii vyhynuly, na Madagaskaru se jim stále daří.
Zdroj: https://www.denik.cz/…

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Příroda a životní prostředí

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Příroda a životní prostředí

Zlatý Drap 985
Zlatý annas 752
Zlatý Kepler 523
Zlatý beer 514
Zlatý hanulka11 447
Zlatý mosoj 442
Zlatý www 357
Zlatý marci1 353
Zlatý gecco 235
Zlatý Lamalam 207

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.