Liliana Steh

Počasí v Mezopotámii

JAké bylo počasí v Mezopotámii hlavně v okolí Babylonu (samozřejmě že jen přibližně)
Doplňuji:
No asi jo spis to podnebi ale taky jestli tam hodne nebo malo prselo

Nejlepší odpověď
Alesh

Někdy sluníčko, někdy nějaký ten mráček. 🙂

Asi ses chtěla zeptat na podnebí, ne? 😉

Další odpovědi
led

„Mezopotámie (z řeckého Μεσοποταμία, Mesopotamia, „země mezi řekami“ nebo „meziříčí“; arabsky بلاد الرافدين‎ bilād al-rāfidayn, syrsky ܒܝܬ ܢܗܪܝܢ beth nahrain, „země řek“) je označení pro oblast mezi řekami Eufrat a Tigris, jejíž jádro tvoří povodí středního a dolního toku obou řek. Mezopotámie je součástí tzv. úrodného půlměsíce. V dnešní době její území zhruba odpovídá Iráku, severovýchodní Sýrii, jihovýchodnímu Turecku a jihozápadnímu Íránu.“

Pokiaľ netreba konkrétny deň, tak podľa vtedajších zápisov, povestí deň sa menil s nocou, bývali obdobia dažďov a sucha, dokonca bola i 40 dňová.
„Mezopotámie leží v povodí řek Eufrat a Tigris. Řeky pramení v Arménské vysočině na území dnešního Turecka, kde se na jednom místě jejich tok přibližuje na vzdálenost asi 30 kilometrů. Poté Tigris teče rychle na východ a pak na jihovýchod, zatímco Eufrat na jihozápad a poté na jih a jihovýchod. Tigris má více přítoků než Eufrat, kterým protéká méně vody a jehož proud je tak mírnější. Podzimní deště zvedají hladiny obou řek a záplavy vrcholí v dubnu a květnu. Kvůli tomuto přírodnímu procesu se v níže položených oblastech podél Eufratu a Tigridu nahromadily nánosy bahna, zatímco v kopcích se vytvořila úrodná údolí.“
citáty sú použité z: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Me­zopot%C3%A1mie

Veľký rozdiel medzi vtedajším a súčasným podnebím nie je:
Väčšinu územia zaberajú nižšie položené oblasti s aridným (suchým) a teplým podnebím. Na severovýchode sú pohoria s nižšími teplotami. V nižších oblastiach, kde sa vyskytujú púšte a aluviálne (pririečne) roviny, sa strieda leto a zima s krátkymi prechodnými obdobiami. Letné teploty sa pohybujú medzi 22 °C a 38 °C. Vo vyšších polohách je leto kratšie a zhruba o 5 – 10 °C chladnejšie. V zime prebieha zhruba 90% celoročných zrážok. Ročný úhrn sa pohybuje v nižších polohách medzi 100 a 170 mm a vo vyšších polohách medzi 320 a 570 mm. Teploty v zime dosahujú hodnoty medzi 0 °C a 17 °C.

Hamon

A který den?

led

Pokiaľ netreba konkrétny deň, tak podľa vtedajších zápisov, povestí deň sa menil s nocou, bývali obdobia dažďov a sucha, dokonca bola i 40 dňová záplava (biblický Noe)