Tabak

Po rozvodu mám na sebe půjčku Sepsali jsme ověřenou dohodu, že polovinu budu platit já a druhou bývalá manželka.

Po rozvodu mám na sebe půjčku Sepsali jsme ověřenou dohodu, že polovinu budu platit já a druhou bývalá manželka. A co když přestane platit? Dá se to nějak právně ošetřit, nebo stačí ověřená dohoda?

Nejlepší odpověď
ivzez

Právně se to dá ošetřit jedině tak,
že by Vaši část dluhu převzal někdo jiný.

Ovšem bez souhlasu věřitele to nepůjde.

Za dluhy, které spadaly do SJM,
ručí i po rozvodu oba bývalí manželé.

________

K Auťáčkově odpovědi:

Soud nemůže rozhodnout o závazcích vůči třetím stranám,
nemůže věřiteli nařídit, jak se má vůči dlužníkům zachovat.
I kdyby ve věci dluhu nějak rozhodl, platilo by to jenom pro bývalé
manžele. Pro věřitele by stále byli dlužníky oba.

Pokud by ten, který měl dluh splácet, přestal splácet,
požadovala by banka splácení po druhém. Ten by pak
mohl žalovat nesplácejícího bývalého partnera.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Tuto dohodu by musel přijmout i věřitel, v opačném případě je pro věřitele bezpředmětná a bude požadovat splacení úvěru po dlužníkovi-dlužnících a v případě, že jste s manželkou oba dlužníci, dlužíte společně a nerozdílně.

autacek

Bez současného souhlasu věřitele je to dohoda pouze mezi dvěma vámi.

Divím se, že soud v rámci rozvodu a majetkového vyrovnání nerozhodl nejen o otázkách majetku, ale i dluhů, nebo se to nějak řešilo?