dust8

Po návratu do ČR ze zahraničí kde byl zaměstnavatelem rozvázán pracovní poměr se dostává případná podpora v ČR?

Nebo se to musí řešit ve vzájemné spolupráci mezi ČR úp a zahraničním úřadem práce?

Odpovědi
ivzez

O podporu je potřeba žádat v zemi, v níž člověk
pro její přiznání splnil podmínky. Většinou to asi bude
v zemi posledního ukončeného zaměstnání.

Následně může jet práci hlesat do kterékoliv země EU
a požádat o dosílání tam. Podmínkou bude včasná (jen
několik dnů po návratu) evidence na místním ŮP.

Není to úplně jednoduché, ale pokud si člověk potřebné
mezinárodní formuláře a další podklady vyřídí ještě před návratem,
neměly by se objevit větší problémy.

Připomenu zdravotní pojištění:
Pokud se člověk u nás odhlásil ze systému, bude nutné
se do 8 kalndářních dnů přihlásit u své zdravotní pojišťovny
a doložit platby zdravotního pojištění v zemi pobytu.
Jinak by na pojistném měl dluh.

Nezapomenout vše potřebné zařídit v zahraničí! V případě zpětného
dožadování podkladů by vznikly zbytečné komplikace a průtahy.

EKSOT123

Kromě odpovědi Ivzez v některých zemích, myslím že např. v Rakousku, tam musí mít žadatel trvalé bydliště. Pro pendlery špatná zpráva, žádná podpora doma ani venku.