Tibca1

Po jak dlouhé době se půjčka týká i Vás, pokud si ji vzal/a váš/vaše partner/ka?

Tím myslím, kdy po Vás mohou vymáhat dluh? Jakože to musíte zaplatit/splácet. Není to od té doby, kdy jste spolu 3 roky+?
Popř. Prosím o nějaký odkaz, kde si toho přečtu více.

Předem děkuji.

Nejlepší odpověď
Dochy

Co přesně teď myslíš tím partnerem?
V manželství partneři vzájemně ručí za své závazky (i ty pocházející z doby před vznikem manželství) – pokud to není nějak dále právně omezeno.

Partner neoficiální podle mně neručí téměř za nic. Ale společná domácnost může zajímat exekutora (jak prokázat co komu patří…)

Další odpovědi
ivzez

Kde jste vzala informaci o těch 3 letech?

Dluh partnera se člověka týká od okamžiku, kdy s ní/m začne
žít ve společné domácnosti, nebo kdy si partner vezme půjčku.

A od okamžiku, kdy po partnerovi začne poskytovatel dluh
vymáhat a soud nařídlí exekuci, může přijít exekutor. Dokonce
i poté, co se bývalý partner odstěhuje.

Exekuční řád: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2001-120

pizlicka

Pokud nejste MANŽELÉ,půjčka partnera se vás netýká.Při společném soužití,kde má váš partner trvalý pobyt u vás,by mohl exekutor zabavit i vaše věci,ale nikoli z důvodu,že se vás partnerův závazek týká,ale z důvodu,že si exekutor může myslet,že věci nepatří vám,ale partnerovi,který má dluh.Jako ochranu nikdy nedovolte trvalý pobyt u vás,i kdyby u vás bydlel.

Hlada

Vzájemné ručení za závazky je jen v manželství. V žádném jiném svazku ani v registrovaném partnerství nic podobného neexistuje.

Herjulfson

Odpověď byla smazána z důvodu – jiné.

ivzez

K ostatním odpovědím:

Tazatelka se neptá, od kdy/jestli/za jakých podmínek by se člověk mohl stát spoludlužníkem (= od kdy by za dluh odpovídal společně s dlužníkem).

Tazatelka se ptá, od kdy se člověka týká (!) půjčka jeho partnera/partnerky.
A to je od okamžiku, kdy se partner kvůli splátkám půjčky nepodílí dostatečně na nákladech společné domácnosti, případně od okamžiku, kdy jejich společnou domácnost může navštívit exekutor.

Partnerova půjčka se člověka nemusí týkat ve smyslu společného dluhu,
ale může se ho týkat v tom smyslu, že partnera (částečně) živí, nebo „nepříjenostmi“ v případě exekuce partnera.

Připomínám, že exekutor není vázán místem trvalého pobytu, tam jen začne hledat. Exekuovat majetek dlužníka lze kdekoliv, kde dlužník nějaký majetek má. A že to bývá v místě skutečného pobytu, je nasnadě…

ivzez

Už nemůžu upravit svou odpověď:

Trvalý pobyt nehraje roli, protože je exekutor oprávněn vstoupit kamkoliv,
kde se oprávněně domnívá, že povinný (dlužník) může mít nějaký majetek.

Budete-li s partnerem žít v jednom bytě, může k Vám exekutor
přijít i v případě, že u Vás dlužník nebude mít přihlášen trvalý pobyt.

Dochy

Pizlička: „trvalý pobyt“ podle zpráv z posledních pár let nemá pro exekutora velký význam. Jen je pro něj jednodušší ten byt najít.

pizlicka

Nejde o byt,ale o DLUŽNÍKA.pokud partnerka prokáže,že věci v domácnosti jsou JEJÍ,exekutor NEMŮŽE tyto věci zabavit.OSTATNÍ JE NEPPODSTATNÉ-o trvalém pobytu.

Dochy

reaguji na „…í,kde má váš partner trvalý pobyt u vás…“ v odpovědi.
„Trvalý pobyt“ má jasný význam a na případné závazky by podle aktuální právní úpravy neměl mít vliv.