icurusL

Po banánech mám divný pocit v puse. Jde o alergickou reakci?

Dobrý den,

předtím jsem si toho nevšímal, myslel jsem si, že je to normální, ale teď, pokaždé když sním banán, tak mám divný pocit v horním patře pusy. Něco jako desítky malých řezů hned vedle sebe. Štípe to a je to velmi nepříjemné. Navíc celkově v puse mám takový zvláštní pocit, jako kdyby se mi sliny proměnily v nějakou žíravinu, která mi celou pusu pomalu rozežírá.

Je to nějaká alergická reakce? Má nějaký specifický název?

Nejlepší odpověď
marci1

Nejčastěji se jedná o alergii, která není vyvolána samotnými banány, ale chemikáliemi, které byly používány k jejich zpracování během přepravy a skladování. Zvláště ohrožuje patologickým stavem dětí mladšího věku.
Jak se to projevuje? Jako každá jiná potravinová alergie se na nějakou dobu vyvíjí negativní reakce imunitního systému na konzumaci těchto lahodných plodů. Určení nemoci může být podle následujících příznaků:

vzhled červených skvrn na kůži;
svědění kůže;
opuch sliznic (hrtan, ústní dutina);
nevolnost, zvracení;
trávení (průjem);
bolest břicha;
bolest krku;
alergický kašel;
snížení krevního tlaku;
závrať;
ztráta vědomí (zřídka). 🙂
https://acikgun­luk.net/cs/aller­giya-na-banany-simptomy-lechenie/

Další odpovědi
zeeue

Alergie na potraviny se nazývají (překvapivě) potravinové alergie. Přesto… to, jaké pocity popisujete, příliš neodpovídá klasickým projevům potr. alergie, není však vyloučeno, že ve vašem případě se může jednat o netypické projevy (např. nebývá uváděno, že pálí sliny). Klasická potr. alergie se projevuje jako svědění či pálení rtů (i zrudnutí kůže jejich v okolí), dásní a jazyka. Bodavý pocit v krku (hltanu, jícnu), otok hrdla (a s tím spojené dýchací obtíže) a následná nevolnost popř, i průjem. Banány však bývají alergenem zřídka, může však jít o podružný alergen nějaké zkřížené potr. alergie – dejte si pozor, zda vám podobné obtíže nezpůsobují i jiné potraviny. Nejlepší rada bude asi banány prostě nejíst, když vám jejich konzumace způsobuje nepříjemné pocity 😉

autacek

Nesmíš je jíst i se slupkou, ta bývá chemicky ošetřena a může s tím mít někdo problém.

Dalším z důvodů pro vývoj podobné situace odborníci nazývají nadbytek serotoninu, který je obsažen v banánech ve velkém množství. Proto se tato reakce nazývá pseudoalergická, což naznačuje nadbytek „hormonu štěstí“ v krvi.

Případně, pokud by projevy neustoupily, navštiv lékaře ať tě vyšetří.

Tomas006

můžou za to mimozemštané

da ny

Samozřejmě, je to možné. Může to být obyčejná potravinová alergie.
Na banány je poměrně častá.
Např. lidé, kteří jsou alergičtí na časné směsi (u pylové alergie), obtíže začínají již koncem ledna a v únoru: nemívají příliš v oblibě ryby, mohou mít potíže s konzumací některých druhů jablek (v určitém stadiu zralosti), ořechů (nejčastěji lískových), kiwi, banánů apod.
Já mohu např. jíst banány pouze nazelenalé. Po žlutých nebo přezrálých mám trpko v ústech, otékají sliznice. Tepelnou úpravu banánů snesu bez alergických projevů i v každém stádiu „zralosti“, lépe řečeno kažení se …
Vždy odkrajuji obě špičky banánu. Toto ovoce konzumuji jen zřídka.
Nelitujte, banán u nás zakoupený není nic moc zdravého :/.
Pokud si utrhnete čerstvý banán nebo zakoupíte tam, kde uzrál je lidskému zdraví velmi prospěšný.
Alergie Vás může překvapit/příjít v každém věku. Může zůstat u jednoho typu ovoce, může jich být více.