Avatar uživatele
quentos

Plynutí – lingvisti, kde je tu logika??

O tekutině, typicky např. vodě, často říkáme, že PLYNE. Neměl by spíš plynout plyn?
Tento předpoklad má oporu v polštině: v polském jazyce „plyn“ znamená „tekutina“, zatímco plynu říkají Poláci „gas“. Není to logičtější? Česká terminologie skupenství v tomto poněkud logiku postrádá…

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 9Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, annas, kapka, poa.li, Andělé, johana 56, tom004, Hlada, fcoop před 4459 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Vysvětlení poskytne staročeský slovník, který uvádí významy slova plynout.

  1. téci; rozpouštět se, rozplývat se, plavit se (na lodi)- teče, plyne voda.
  2. rozpouštět se, rozplývat se, plavit se (na lodi)
  3. od koho plynout, přicházet od koho, mít zdroj – jde často i o přenesený význam – čas plyne
  4. od koho plynout, přicházet od koho, mít zdroj
  5. přechází, šíří.

Takže logiku toto spojení má – plyn se šíří.

Staročeský slovník a vl. v.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

O tekutinách se ale neříká, že plynou. Toto slovní spojení spíš známe v souvislosti s časem, řekou, věkem a pod. Není dobré zaměňovat slova jiného významu. Čeština už tak za poslední období dostává na frak. Máme krásnou řeč, tak si jí važme. A jak zpívá Lucka Bílá: „Plyn (už) syčí (z trouby ven)“. Netahejme si do našeho jazyka cizí slova, máme dost výstižných, pochopitelných a hlavně vlastních.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
tom004

Dobré ráno.Nemyslím si,že by se toto slovo běžně používalo.Je to spíše záležitost spisovatelů,bás­níků,textařů.Nap­ř.: „voda tiše plynula malebným údolím.....“,„ve­selé zurčení potůčku končilo v místech,kde se vléval do řeky,jejíž plynoucí vody se rozlévali....­.“,ap.Určitě to takto je čtivější,než kdyby napsal „voda tiše tekla“,nebo „potok se vléval do řeky,která tekla okolo“. Chápu to jako určitou nadsázku,než běžně používaný tvar.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Děda Louda

Máš recht, je to trochu smotané. Například fyzika zahrnuje kapalné a plynné skupenství látek do společné kategorie: tekutiny. Ovšem patří sem z hlediska vlastností a chování taky třeba tekutý písek (i neroztavený) či různé jiné směsné látky podobného charakteru (mouka apod.).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Conchus

  1. Z technického hlediska je nutné si uvědomit, že pod pojem „tekutina“ se zahrnují plyny i kapaliny.
  2. „plynou“ všechny věci, jsou-li homogenní.Plyne čas, myšlenky, kapalina, plyn, příjemná nálada, sněhová lavina. Naproti tomu neplyne kamení, rozzuřený dav, atd.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Sůwa

Voda plyne, potůček zurčí, větřík ševelí, to jsou všechno knižní výrazy a jsem překvapena, kolik se tu podobných dotazů vyskytuje. V běžném životě znám pouze jednoho člověka, kterému jsou podobné výrazy blízké, ale u něj to má opodstatnění. Je spisovatel a básník ale zas podobná slova cpe do Scrabble ☹ a ne vždy mu to projde:-)

před 4459 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

… a disponujete scrabblovým slovníkem? To bych se divil, že by v něm jeho výrazy neprošly ;{)> leda by byly „příliš“ básnické…

před 4459 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Sůwa

Podotýkám, že hrajeme verzi Klasik. Jak bys uznal slovo „utátě“ ? To je letošní největší hit. Odpověz mi prosím raději na mail, za chvíli odcházím hrát Scrabble 😁. Zdraví Sůwa

před 4459 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek