orestez

Plynoměry, nové lehké, otázka, jestli se závity omotávají konopím, (dělají to ze lnu), a maže vazelínou? Nebo už ne?

Protože jsem koukal dovnitř a tam nebyly ani známky po gumovém těsnění. Tak jestli to při utahování převlečné matice jde kov na kov a těsní to?

Odpovědi
Edison

Vazelínou asi ne. Na to se, pokud vím, používala fermež. Ale dnes… kdo ví, při schopnosti dělat dostatečně přesné kuželové spojiení, nebo i jiných tvarů, případně použití „samoutahovacích“ těsnění…, případně i použití tekutých teflonů a podobně…

Muffz

Dnes se používá těsnící šňůra (vlákno), případně teflonová páska. Vlákno je ale rozšířenější kvůli lepším těsnícím vlastnostem.

Kepler

Koudel (ze lnu, konopí, juty) + vazelína je už dnes překonána, používá se tenká elastická plastová páska omotaná kolem závitu. Po dotažení převlečné matice těsní dokonale.

Drap

Dnes se většinou používá teflonové vlákno nebo páska. Klasické konopí však lze bez problémů použít, je o něco pracnější, ale těsní. Většinou se používá na mazání fermež, ideální je ale skopový lůj. Bez problému lze povolit i v agresivním prostředí i za řadu desetiletí. Před nedávnem jsem rozdělával spoj, takto udělaný před 43 léty. Bez problémů jsem povolil.

nyjono

Zcela nedávno mi plynoměr měnili a ani nevím, že by závity omotával. Takže nejspíš ne.
Jen říkal, že jsou horší, než ty stávající a je nařízení, že se musí měnit všude.
Takže to vypadá na slušný lobbing.

autacek

Tento druh spoje se těsní O kroužkem, resp. těsněním určeným na takové spoje pro plyn. Patrně jste si těsnění jen nevšiml, nebo vám při demontáži vypadlo.

Vámi uváděná vazelina a konopí je tam jen pro lepší pocit, ale bez základu (tedy těsnícího kroužku mezi dvě styčné plochy) to bude těsnit jen na čestné slovo. Totéž co se týká moderních náhražek, jako teflonové pásky, a pod.

Edison

Zajímavé. Opravdu nikdo nepoužíváte ten tektý teflon? Pánové… to je paráda… Ještě míň starostí, než s páskou, nebo vláknem… Ono to není až tak tekuté, je to hustší, než stolní olej. Namáznou se tak dva… tři závity a nemusí se to ani dotahovat. Teda já to používám na vodu, plynu se fak bojim… Ale mohu zodpovědně říct, že takto udělaný spoj jednak není potřeba zcela dotahovat, lze tedy pohodlně nastavit fitinku dle potřeby a nedělat si starosti, jestli to těsní… ono to ztuhne. U pásky a vlákna jsem se s tímhle potýkal porád, aby ten spoj byl i mechanicky pevný. No.. a jak to ztuhne, tak to drží jak helvetská víra. Používám i k zajišťování jiných šroubových spojů místo závitových loctite. Po deseti letech se to větší silou povolit umí bez problémů. Znáte to?

autacek

To musí být radost povolovat, třeba při výměně baterie. Už tak se mají excentr kolínka tendenci ve zdi ulamovat. Tekutý teflon je dobrý tam, kam se nedá pořádně dostat, aby došlo k omotání pásky, konopí, kolem, k součástem, které se pravidelně odmontovávají (jako třeba vodoměr) je to myslím zcela nevhodné.

orestez

Tohle samo poprvé. Nejsem vodař, plynař.
Pro občasné použití kutilů zbytečné to mít doma. Pro majitele firmy příliš drahé; malé klubko koudele stojí 36,–, „udělejte to z čeho máte. To je dětská skládačka.“ Pro českou zemi asi tekutý teflon zůstane tajemstvím

Edison

K dostání v hobymarketech a drahý to nejni. No.. 36,– opravdu ne… Ani já nejsem vodoplynař… Nějak jsem se o tom doslechl, ale jak něco dělám, beru si tohle.

Edison

https://www.e-texim.cz/texim/eshop/23-1-11-Tesneni-pasky-lepidla/0/5/589-Tekute-konopi-TEXIM-50ml