Jirka Lexa

PLYN – TOPENÍ

Ahoj, potřebuji poradit ohledně plynu. Mám plyn u ČEZu – TOPÍM + a produktová řada PLYN FIX24. Jsem ze Severní Moravy. Přes topné období (cca 7 měsíců v roce) mám měsíční spotřebu okolo 120–150 m³ (1266kWh – 1582kW. Přes léto (zbylých 5 měsíců v roce) je pak měsíční spotřeba okolo 30m³ (316kWh). Dle posledního vyúčtování mě vyjde 1m³ plynu na cca 20,2 Kč i se službami. Aktuálně vytápím byt o rozloze 60m2 a plynoměr se mi při spuštěném kotli protočí za 17 minut o 1m³ plynu, tudíž mě stojí čtvrt hodinka topění 20 korun a přijde mi to šílené. Nedoporučil by mi někdo jiného dodavatele případně jiný tarif nebo produktovou řadu přímo od ČEZu? Jaké máte vlastní zkušenosti se spotřebou plynu, cenami plynu a topením? Díky za odpověd!!!

Nejlepší odpověď
mosoj

1.
Tvoje spotřeba tvého topidla je mimořádně vysoká. Já vytápím rodinný domek, mám kotel 16 let starý o příkonu 25 kW a jeho normovaná spotřeba je 2,75 m3 / hod !!!. Ty máš určitě kotel o menším výkonu a možná novější. On ten hořák v kotli je také třeba na tu normovanou spotřebu seřídit technikem.

2. Díval jsem se do ceníku ČEZU a to teda čumím.

V tvé kategorii spotřeby do 15 MWh / rok tam jsou tyto tarify.

a/ ČEZ fix 1,496 Kč /kWh (15,76 Kč/ m3) + 258,98 Kč/měsíc stálá platba
b/ eTarif + 1,446 Kč/kWh ( 15,24 Kč/m3) + 205,22 Kč/měsíc stálá platba
c/ Praktik 1,297 Kč/kWh ( 13,67 Kč/m3) +135.62 Kč/ měsíc stálá platba
d Atraktiv 1,602 Kč/kWh (16,95 Kč/m3) +256,62 Kč/ měsíc stálá platba
Ten Atraktiv je opravdu hodný svého názvu !!!!!!

U Čezu vychází nejlépe ten tarif Praktik.

Nicméně upozorňuji, že cena plynu u většiny alternativních dodavatelů se v současné době pohybuje v rozmezí 12 – 13 Kč/ 1 m3 + podobné pevné částky jako u ČEZ.
Na př. dodavatel 3E má v pásmu do 15 MWh cenu 1,234 Kč/kWh (13 Kč / m3)
+150,74 Kč stálý měsíční plat.

Doplňuji:
Nevím jak zde někdo může napsat „cena se vším všudy“. Když v ceně je fixní složka, která se platí ať je spotřeba jakákoliv. Jak to rozpočítáváš na kubíky ?
Dále se ceny liší podle toho v jakém spotřebním pásmu jste a to dost výrazně.

K tomu 3 E. 3E má ještě jeden tarif senior, kde 1 m3 plynu stojí 12,62 a fixní cena je 188,47 měsíčně v pásmu spotřeby do 15 MWh.
Tento tarif dostane člověk nad 60 let věku, nebo když k 3E přejde i s odběrem elektřiny.

Na druhé straně je pravdou , že dodavatelé dnes nabízí ( tak jako telefonní operátoři) individuální smlouvy. Osobně jsem takovou dostal od stávajícího dodavatele, když jsem chtěl přejít k E senior. Tato smlouva je samozřejmě ještě výhodnější.

Další odpovědi
Hlada

Cena za čas souvisí s výkonem kotle, nikoli s cenou za vytápění. Výkonnější kotel poběží kratší dobu, takže to vás nemusí znepokojovat. Dejte si za přerušovač tahu termostatickou klapku, aby se kotel v přestávkách zbytečně neochlazoval. Spotřebu tepla ovlivníte izolací, regulací, větráním a teplotou. To asi není nic nového. Vaše spotřeba je normální. Cena za kubík je trochu vyšší, s výběrem dodavatele ale neporadím. Myslím, že rozdíly jsou pro život bezvýznamné. Osobně mám pořád plyn od RWE, teď za 16,83 Kč/m3.

cynique

Fixace je chyba. S tím se teď asi nedá nic dělat. Přístě smlouva ZÁSADNĚ na dobu neurčitou. ČEZ FIX24 je velmi nevýhodný. „Hodinové měření“ spotřeby plynu je nesmysl. To nepoví nic o ničem.

Věštšina dodavatelů je levnějších než FIX24ČEZ, je z čeho vybrat. Já jsem u 3E a to mi vychází 13,69Kč za „kubík se vším všudy“. A to zvažuji odchod od nich.

Nezávislý kalkulátor je na TZB.
Doplňuji:
Nevidím v tom problém – napsat „cena se vším všudy“. To se udělá tak, že výslední fakturu vydělím počtem kubíků. Velice dobře znám skladbu ceny a je jasné, že tato „cena se vším všudy“ je daná pro konkrétní výpočet (moje parametry 3E/Senior/Nový Jičín/2150m3). Jasně, že v tom je distribuce, OTE, komodita a taky nejaký fixní poplatky. Mně šlo o to abych ukázal na výrazný rozdíl mezi ČEZ24FIX a napr. 3E. A rozdíl to teda je, že!?

Zdroj: http://kalkula­tor.tzb-info.cz/

Dominno

mě dodává plyn Armex a 7. měsícem s nimi ušetřím, takže panuje spokojenost