Avatar uživatele
Jirka Lexa

PLYN – TOPENÍ

Ahoj, potřebuji poradit ohledně plynu. Mám plyn u ČEZu – TOPÍM + a produktová řada PLYN FIX24. Jsem ze Severní Moravy. Přes topné období (cca 7 měsíců v roce) mám měsíční spotřebu okolo 120–150 m³ (1266kWh – 1582kW. Přes léto (zbylých 5 měsíců v roce) je pak měsíční spotřeba okolo 30m³ (316kWh). Dle posledního vyúčtování mě vyjde 1m³ plynu na cca 20,2 Kč i se službami. Aktuálně vytápím byt o rozloze 60m2 a plynoměr se mi při spuštěném kotli protočí za 17 minut o 1m³ plynu, tudíž mě stojí čtvrt hodinka topění 20 korun a přijde mi to šílené. Nedoporučil by mi někdo jiného dodavatele případně jiný tarif nebo produktovou řadu přímo od ČEZu? Jaké máte vlastní zkušenosti se spotřebou plynu, cenami plynu a topením? Díky za odpověd!!!

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3449 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Odpoveď byla označena jako užitečná

1.
Tvoje spotřeba tvého topidla je mimořádně vysoká. Já vytápím rodinný domek, mám kotel 16 let starý o příkonu 25 kW a jeho normovaná spotřeba je 2,75 m3 / hod !!!. Ty máš určitě kotel o menším výkonu a možná novější. On ten hořák v kotli je také třeba na tu normovanou spotřebu seřídit technikem.

2. Díval jsem se do ceníku ČEZU a to teda čumím.

V tvé kategorii spotřeby do 15 MWh / rok tam jsou tyto tarify.

a/ ČEZ fix 1,496 Kč /kWh (15,76 Kč/ m3) + 258,98 Kč/měsíc stálá platba
b/ eTarif + 1,446 Kč/kWh ( 15,24 Kč/m3) + 205,22 Kč/měsíc stálá platba
c/ Praktik 1,297 Kč/kWh ( 13,67 Kč/m3) +135.62 Kč/ měsíc stálá platba
d Atraktiv 1,602 Kč/kWh (16,95 Kč/m3) +256,62 Kč/ měsíc stálá platba
Ten Atraktiv je opravdu hodný svého názvu !!!!!!

U Čezu vychází nejlépe ten tarif Praktik.

Nicméně upozorňuji, že cena plynu u většiny alternativních dodavatelů se v současné době pohybuje v rozmezí 12 – 13 Kč/ 1 m3 + podobné pevné částky jako u ČEZ.
Na př. dodavatel 3E má v pásmu do 15 MWh cenu 1,234 Kč/kWh (13 Kč / m3)
+150,74 Kč stálý měsíční plat.

Doplňuji:
Nevím jak zde někdo může napsat „cena se vším všudy“. Když v ceně je fixní složka, která se platí ať je spotřeba jakákoliv. Jak to rozpočítáváš na kubíky ?
Dále se ceny liší podle toho v jakém spotřebním pásmu jste a to dost výrazně.

K tomu 3 E. 3E má ještě jeden tarif senior, kde 1 m3 plynu stojí 12,62 a fixní cena je 188,47 měsíčně v pásmu spotřeby do 15 MWh.
Tento tarif dostane člověk nad 60 let věku, nebo když k 3E přejde i s odběrem elektřiny.

Na druhé straně je pravdou , že dodavatelé dnes nabízí ( tak jako telefonní operátoři) individuální smlouvy. Osobně jsem takovou dostal od stávajícího dodavatele, když jsem chtěl přejít k E senior. Tato smlouva je samozřejmě ještě výhodnější.

Upravil/a: mosoj

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Jirka Lexa Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Hlada

Cena za čas souvisí s výkonem kotle, nikoli s cenou za vytápění. Výkonnější kotel poběží kratší dobu, takže to vás nemusí znepokojovat. Dejte si za přerušovač tahu termostatickou klapku, aby se kotel v přestávkách zbytečně neochlazoval. Spotřebu tepla ovlivníte izolací, regulací, větráním a teplotou. To asi není nic nového. Vaše spotřeba je normální. Cena za kubík je trochu vyšší, s výběrem dodavatele ale neporadím. Myslím, že rozdíly jsou pro život bezvýznamné. Osobně mám pořád plyn od RWE, teď za 16,83 Kč/m3.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
cynique

Fixace je chyba. S tím se teď asi nedá nic dělat. Přístě smlouva ZÁSADNĚ na dobu neurčitou. ČEZ FIX24 je velmi nevýhodný. „Hodinové měření“ spotřeby plynu je nesmysl. To nepoví nic o ničem.

Věštšina dodavatelů je levnějších než FIX24ČEZ, je z čeho vybrat. Já jsem u 3E a to mi vychází 13,69Kč za „kubík se vším všudy“. A to zvažuji odchod od nich.

Nezávislý kalkulátor je na TZB.
Doplňuji:
Nevidím v tom problém – napsat „cena se vším všudy“. To se udělá tak, že výslední fakturu vydělím počtem kubíků. Velice dobře znám skladbu ceny a je jasné, že tato „cena se vším všudy“ je daná pro konkrétní výpočet (moje parametry 3E/Senior/Nový Jičín/2150m3). Jasně, že v tom je distribuce, OTE, komodita a taky nejaký fixní poplatky. Mně šlo o to abych ukázal na výrazný rozdíl mezi ČEZ24FIX a napr. 3E. A rozdíl to teda je, že!?

Zdroj: http://kalkula­tor.tzb-info.cz/

Upravil/a: cynique

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dominno

mě dodává plyn Armex a 7. měsícem s nimi ušetřím, takže panuje spokojenost

před 1753 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek