sonabourova

Plná moc x pověření zaměstnance

Dobrý den prosím o radu jaký rozdíl je mezi plnou mocí a pověřením zaměstnance. Je možné pověřit zaměstnance, aby za zaměstnavatele (s. r. o.)jednal se zdravotni pojišťovnou, spravou socialniho zabezpeceni, finančním úřadem, statistickým úřadem, celní správou? atp?… Šlo by to tedy definovat do pověření takto: Pověřuji ..jm+příjm+dat nar.+prac.pozi­ce..... k jednání za tuto společnost, a to před státními orgány a bankovními institucemi bez omezení. Jaký rozdíl je použitím slova pověřuji v nesení odpovědnosti, pokud nějaký je? Musí být pověření notářsky ověřeno? Hezký den! Děkuji.SB

Nejlepší odpověď
magorvkleci

Pověření může dostat jen zaměstnanec (i na dohodu), ale nikoli obecný zástupce. A počítám, že by ho měl dostat (přijmout) jen na věci, které vyplývají z jeho pracovního zařazení.

Formální rozdíl sice existuje: při zastupování právnické osoby (tedy s.r.o.) z titulu pověření zaměstnanec jedná jako přímo ona právnická osoba, zatímco obecný zástupce z titulu plné moci jako samostatný subjekt, ale pro onoho zaměstnance to praktické důsledky mít asi nebude, protože případný soud bude pověření nebo plnou moc posuzovat podle obsahu a ne podle nadpisu.

Ověření (v úrovni vidimace (shody originálu a kopie) nebo legalizace (ověření totožnosti a podpis před notářem)) by podle mne mělo být prostě takové, aby úřad uvěřil, že zaměstnanec firmu zastupuje. Nebo tedy konkrétně aby někdy před soudem úřad dokázal vyvrátit tvrzení firmy, že tomu uvěřit neměl.