Deli

Plazma – proč se lidem dává? Jakou ne/výhodu má oproti krvi?

Můj otec dostal nyní při kontrole v nemocnici kapačku s plazmou, kvůli tomu, že po operacích, které v posledních týdnech absolvoval, je velmi slabý a vyhublý.
V jakých případech se dává plazma? Proč zrovna plazma a ne krev nebo „jen“ kapačka s výživou?
Zaslechla jsem, že plazma je „levnější“ než krev, protože prý je připravována uměle, zatímco krev je jen od dárců. Moc se mi to ale nezdá, nevíte, jak to tedy je?
A co to přinese příjemci?
Děkuji za odpovědi.
Doplňuji:
Máte s tím někdo nebo někdo z Vašich blízkých zkušenost?
I když jsem si přečetla odpovědi i odkaz a moc za ně děkuji, moc moudrá z toho nejsem.

Nejlepší odpověď
Lucijej

Plazma se také získává od dárců, ale jelikož je bez krevních tělísek, tak se může odebírat častěji než krev a tím je dostupnější. Plazma udržuje homeostázu, má transportní funkci a obsahuje řadu org. a anorg. látek.
Doplňuji:
u nás se plazma odebírá zadarmo, ale fungují tu zahraniční firmy, které za ni vyplácí finanční odměnu, ale zase ji odváží ze země. Já ji chodím darovat do nemocnice „zadarmo“, protože chci, aby zůstala u nás.
Váš otec zřejmě dostává plazmu, zřejmě proto, že jeho produkce krevních tělísek je dostatečná, pouze podporují jeho vitalitu plazmou.

Další odpovědi
www

Nejsem lékař, proto jen odkaz:

Zdroj: cs.wikipedia.or­g/wiki/Krevní_plaz­ma

pokazdejinak

nevím, jestli už je možné plazmu vyrábět uměle – vím, že se vyrábí z krve dárců a slyšela jsem, že když chodí darovat krev na plazmu, tak za to mají peněžní odměnu… tak nevím, jestli je to levnější :/
každopádně myslím, že se dá lépe skladovat a když ji někomu dají kapat, tak není třeba hledět na krevní skupiny

kathy-soo

Taky chodím darovat plazmu. Je tam pár informací, k čemu se používá plazma, takže pokud byl Váš otec operován, je možno, že právě proto dostal plazmu. Ještě tedy pár zkopírovaných informací o plazmě:
Kdo potřebuje plasmu?
Vaše darování plasmy zachraňuje život

Krevní plasma je nenahraditelná pro výrobu životně důležitých léčiv. Každým odběrem podporujete výrobu těchto nenahraditelných léků používaných
k ošetření těžkých zranění vnitřních orgánů nebo při velkoplošných popáleninách
k prevenci a léčbě životu nebezpečných infekcí jako je hepatitis, tetanus nebo vzteklina
k regulování srážlivosti krve například při krevních onemocněních jako je hemofilie,
při operacích, například ke spojování přetržených šlach

janek66

Plazma se používá třeba na podporu srážlivosti krve.Já jsem musel absolvovat akutní operaci a jelikož jsem „nadopován“ Warfarinem nešlo to hned, dostal jsem tři kapačky plazmy a bylo po problému.