Korelice

Platit OSA za hudbu?

Dobrý den,
jelikož otevíráme provozovnu v Brně, kde je sklouben obchod, kancelář a prostor pro zaměstnance, zajímalo by mne jak to je s placením poplatků za autorskou licenci.
Někde jsem našel názory, že pokud pouštíte rádiovou stanici – např. Evropa 2 (což budeme), tak se již platit nemusí, protože za licenci musí a již zaplatila Evropa 2.

Hudba bude pouštěna pouze v místnosti pro zaměstnance – prodavače.

Děkuji moc,

Nejlepší odpověď
fablen

Výklad má různý OSA, která rozlišuje veřejnou produkci a INTERGRAM, který za veřejné prostory považuje i prostor pro zaměstnance (pozor i na rádia ve služebních autech).

viz stránka www.intergram.cz:
MÁM V PROVOZOVNĚ RÁDIO, TV, OD KDY MÁM POVINNOST PLATIT?
Jako provozovateli Vám vyplývá povinnost platit za zpřístupňovaní děl, uměleckých výkonů a záznamu pomocí přístroje technicky způsobilého k příjmu rozhlasového vysílání či televizního vysílání, dle ustanovení § 23 autorského zákona (zákon č. 121/2000 Sb.). Od umístění rádia, televizního přijímače ve Vaší provozovně, je třeba získat uzavřením hromadné smlouvy s naší společnosti licenci k užití chráněných výkonů a záznamů. Jinými slovy je potřebné získat uzavřením hromadné smlouvy s naší společnosti licenci k užití chráněných výkonů a záznamů, a to ještě před samotným zpřístupňováním veřejnosti. Taktéž bude potřebné uzavřít smlouvu s kolektivními správci spravujícími práva autorů, zejména s OSA (Ochranný svaz autorský), který zastupuje autory a hudební nakladatele. Bližší informace nalezete na našich webových stránkách www.intergram.cz. Sazebník se nachází v sekci Ke stažení/Sazeb­níky/Způsob určení odměn za užití snímků při veřejných produkcích platný pro rok 2011. Co se týče sazeb OSA, zkuste jejich stránky www.osa.cz.

ROZDÍL MEZI OSA A INTERGRAMEM
INTERGRAM a OSA vykonávají kolektivní správu při výkonu autorských práv a dohlížejí na dodržování práv autorů a práv souvisejících s právem autorským. Rozdíl mezi těmito kolektivními správci je v okruhu těch, koho zastupují. INTERGRAM zastupuje výkonné umělce, výrobce zvukových a zvukově-obrazových záznamů, zatímco OSA zastupuje autory hudby a textů k hudbě a hudební nakladatele. Jinými slovy každý kolektivní správce zastupuje určitou skupinu nositelů práv pro určitá práva.

Další odpovědi
arygnoc

Nie.
Poplatky OSAe sa platia za verejnú produkciu.
Budete musieť ale platiť koncesionársky poplatok.

mosoj

Nejblíže k pravdě je zřejmě fablen.
Osobně si myslím že pokud do místnosti nebude mít přístup veřejnost ale jenom zaměstnanci, stačí platit koncesionářský poplatek.
Pokud by to bylo v prodejně kam chodí zákazníci bylo by třeba zaplatit OSE.

Michal Kole

Každý podnikatel je povinen platit. Dokonce i za nefunkční přijímač, protože v zákoně je „chyba“, kterou se jím nechce z finančních důvodů opravovat.

Dokonce chtěli zavést placení i z poslechu autorádia při služební cestě.