Avatar uživatele
Pokročilý

Platily přísné nacistické zákony o ochraně zvířat a přírody i v Protektorátu Čechy a Morava?

http://m.bojujemezazvirata.web node.cz/…

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

http://webcache.googleusercont ent.com/…

TOMÁŠ RYDVAL
Ochrana zvířat proti
týrání jako součást
právní ochrany zvířat

Aplikované právo 2/2006

Zajímavé je, "že za první republiky platila ochrana zvířat proti týrání recipovaná z rakouského práva, Nutno si uvědomit, že obecně rakousko-uherská právní úprava ochrany zvířat postačovala, a to mj. i proto, že prvorepublikoví sedláci si svých hospodářských zvířat vážili.

To však již neplatí od poloviny 20. stol., kdy se životní pohoda zvířat (welfare) razantně snížila v důsledku trýznivých podmínek velkochovů.

Vraťme se však zpět a připomeňme, že zásadní ochrana zvířat přichází poté, kdy v noci ze 14. na 15. března 1939 obsadila německá armáda území Čech a Moravy a 16. března 1939 A. Hitler zřídil „Protektorát Čechy a Morava“.

S účinností od 13. 4. 1939 došlo k podrobnější úpravě ochrany zvířat proti týrání (v tom smyslu jak ji chápeme dnes) nařízením vlády č. 106/1939 Sb., o ochraně zvířa ttýrání.

Později bylo toto nařízení ještě doplněno (nikoli novelizací) naříze-
ním vlády č. 109/1941 Sb., kterým se vydávají podrobnější předpisy o ochra-ně zvířat proti týrání. Speciálně pak na ochranu zvířat při přepravě byla vydánavyhláška č. 110/1941 Sb., jíž se vydávají některé předpisy o dopravě zvířat po železnici a motorovými vozidly. Tyto právní předpisy jsou přímými předchůdci dnešního zákona na ochranu zvířat proti týrání, přičemž ve srovnání s ním v zásadě obstojí.

Nechceme tvrdit, že s okupací Hitlerových vojsk přišlo nějaké dobro (v podobě právního předpisu na ochranu zvířat proti týrání), ale záměrně poukazujeme na historický paradox v ochraně lidských práv ve srovnání s ochranou zvířat, resp. opět jejich „práv“.

Zatímco i základní lidská práva pro jednotlivce bez árijského původu pozbyla platnost, tak zvířatům se naopak jejich „práva“ rozšířila, a to zásadně.

Novelizované nařízení vlády č. 108/19 atd "
----

Potvrdilo se, že ten, kdo je milovníkem přírody a zvířat, nemusí mít kladný vztah k lidem, jak o tom svědčí nacistické holocausty.

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2235
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 1001
Zlatý mosoj 685
Zlatý led 546
Zlatý gecco 534
Zlatý zzzzz 450
Zlatý marci1 441
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý JájsemRaibek 420

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.