NFT

Platí, že z menších bytů bývají relativně vyšší příjmy z nájmu?

Ahoj, plánuju stavbu investiční nemovitosti. Rozhoduji se ohledně typu budovy (samozřejmě v souladu s územním plánem).
Narazil jsem na toto tvrzení: „„Zájemce o investování do investičních realit by se měl orientovat na menší byty, protože se dá říci, čím menší, tím lepší. Ideální jsou pak byty o dispozicích 1+kk a velikostí do 30 metrů čtverečních. Takové byty jsou nejrychleji obsazeny a dociluje se u nich nejvyššího výnosu. Míněno z hlediska ceny bytu a výše jeho nájmu,“
Zdroj: https://www.id­nes.cz/finance/in­vestovani/inves­tice-nemovitost-dum-byt-hypoteka-pronajem-lokalita-cena-najem-najemni-smlouva-neplatici.A191210_085­647_inv_sov
Je z hlediska výnosu z pronájmu výhodnější postavit řadové domy s menšími jednotkami/většími jednotkami, rodinné domy (SFH), domy typu "kostka“ s řekněme 3 byty.. ? Jedná se mi jen o výnos z nájmu. Rychlost obsazení nájemcem není v dané lokalitě problém. Díky za názor.

Odpovědi
Kazatel

Udělej si SWOT analýzu a pak nějakou finanční bilanci a bude ti to jasné hned. Z toho co píšeš to vypadá, že jsi vedle, jak ta jedle.

Hlada

Z hlediska výnosnosti je pronájem bytů horší než úrok ze spořicího účtu. Předpokládám, že jde o nějaký školní příklad, protože vlastník několika desítek milionů by se takto neptal. Zahraniční analýzy jsou k ničemu, protože u nás je po staletí tradicí vlastní bydlení a neochota se stěhovat. Nájemní bydlení je u nás převážně jako startovní nebo sociální. Výhodnější jsou proto menší byty. Je potřeba počítat se značným procentem zákonem chránených neplatičů. Je to docela riziková spekulace na růst ceny nemovitosti.

Pepa25

„postavit řadové domy“ … „mám pouze pozemek“ … Hodně štěstí v podnikání, pokud nic o cílovém trhu nevíte a chodíte se radit na internet 😉

NFT

SWOT analýza, to jsem neslyšel už dlouho. Dobrý tip.
Zatím se v tom neorientuji, mám pouze pozemek. Ale co jsem vyčetl z anglických zdrojů, tak je výnosnější apartment complex (dům s byty) oproti single family house (rodinnému domu). Dává to smysl, jen si musí člověk utřídit myšlenky.