Rokio

Platí, že pozdravit první není nikdy na škodu za každých okolností a v každé situaci?

Pokud si nevíme rady, jestli pozdravit první, či ne, tak je pravda, že není nikdy na škodu, jestliže pozdravíme první?

Znáte nějakou situaci, kdy toto moudro neplatí? Můžete uvést konkrétní příklad?

Nejlepší odpověď
Kelt

Pozdravit je slušnost, odpovědět na pozdrav je povinnost. Existují určitá pravidla a situace, kdy má kdo koho pozdravit a jak. Je rozdíl, když se dva lidé potkají třeba na chodbě domu a dobře se znají a spěchají ráno do práce, tak se nebudou dlouho vybavovat spolu a je rozdíl, když mají oba čas a mohou se zastavit a popovídat si. Když vidím známého jak jede v autě a já jdu pěšky, tak zdravím pohybem ruky a on také. A nezáleží na tom, kdo je starší, důležitější, žena a podobně. On mne nemusí vidět, respektive, neví, zda ho sleduji.
A když budeš na potápějící se lodi a budou tě zachraňovat starší lidé, a ty je nepozdravíš, tak jsi asi bonton neporušil. To jen k té poslední větě.

Další odpovědi
ivzez

Určitě ne za všech okolností.

Přijde-li někdo pozdě např. do přednášky, je vhodné
omluvně pokývnout hlavou a co nejrychleji jít na své místo,
aby příchozí nerušil přednášejícího ani posluchače.

Při vstupu do místnosti, kde právě někdo telefonuje,
je také lepší s pozdravem počkat. (Ještě lepší by bylo se
vrátit za dveře a vstoupit až po skončení telefonátu.

Jistě tě napadne řada dalších možností.…

___

Poznámka:

Ohledně zdravení jako první už tu máš několik otázek.
Opakovanými otázkami porušuješ pravidla.