Kelt

Platí, že čím delší kabel, tím delší dobu trvá nabití přístroje?

Nabíjení tabletu, mobilu přes kabel. Mám zásuvku, respektive, na zdroji nezáleží. Když použiji stejný zdroj, ale různě dlouhý kabel, pak podle Ohmova zákona, by se to mělo projevit větším odporem, menším proudem a tedy i dobou , za kterou se přístroj nabije. Takže když mám nabíjecí kabel 1 m a jiný má třeba 20 cm, tak by teoreticky měl nabít přístroj 5 x dříve, pokud použiji kratší kabel oproti případu, že použiji delší kabel. Neměřil jsem si to, ale nějaký rozdíl tam může být. Máte s tím zkušenosti? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Edison

Ano, mám s tím zkušenosti. Mizerný kablík s tenoučkými žílami opravdu můlže prodlužováním nabíjet pomaleji. Chce to kvalitní, pořádné kabely. Je to dáno proudem a úbytkem napětí na těch kablíkách. Ono se to nezdá, ale u těch tenoučkých srajdách to může udělat klidně i jeden volt, což si elektronika nabíjení samozřejmě přebere po svym.

Další odpovědi
Kepler

Tak dramatické to není. Ke ztrátě proudu odporem vodiče sice dochází, ale zdroj je nakonec dost silný, aby zajistil nabíjení baterie třeba i 10 m kabelem. Nabíječka si vždy vezme, kolik potřebuje. U napájení cirkulárky s motorem několik kW už dlouhý kabel o nedostatečném průřezu vodičů to už problém být může.

Dochy

On může být delší kabel kvalitnější než krátký. Ale pokud budeme uvažovat kabely shodných (ne)kvalit, pak ano. Poškozený kabel typicky poznávám podle toho, že nabíjení telefonu trvá čím dál déle, až se jednoho krásného dne stane, že stav baterky vytrvale klesá ačkoli telefon tvrdí, že nabíjí.

Michálek1245

Dříve to tak do jisté míry bylo, protože tam byly nějaké ztráty. Ale jelikož spousta lidí nabíjí přes noc, tak to ani nezaznamená. Protože ty ztráty nebyly zase takové, aby se z toho dělala nějaká věda. Dobře s tím teď pracují třeba nabíjecí stanice pro firmy od https://www.smar­t4smart.cz/in­ch-pro-firmy/ které se tohoto problému docela efektivně zbavují. Mrkněte na jejich web.

Kepler

Edison: tak asi mám bordel s tím Ohmovým zákonem: dochází zvýšení oporu ke snížení proudu, nebo napětí?

Edison

Keplere, já mám teda naprosto jiné zkušenosti. Ono nejde jen o úbytek proudu, ale i napětí. A jak známo, výkon je kvadrátem. Problém navíc je, že i malým poklesem napětí i nabíjecí elektronika v mobilu sníží odběr a tím i rychlost nabíjení.

Kepler

Já myslel, že napětí je dáno zdrojem a snižuje se jen proud, nejsem si ale jistý, už se mi to vykouřilo z hlavy.

Dochy

Když ono je to provázané. Při daném proudu dochází na mizerném kabelu k úbytku napětí… To znamená že na konci (tj na konektoru telefonu) bude napětí menší. Při menším napětí nedokáže nabíječka efektivně tlačit proud do baterek, takže poklesne i proud. Pokud by byl v telefonu měnič schopný zvyšovat napětí (předpokládám, že není) pak by byla možná i situace že si telefon zkrátka řekne o ještě větší proud aby ztráty kompenzoval, ale pak budou ztráty ještě větší a je možné že ten odběr vyhodnotí zdroj jako poruchu a vypne se… V „ideálním“ případě pak může zdroj začít pulsovat

Edison

Čím vyšší proud, tím větší úbytek na odporu. Na konci vedení pak dostaneš menší napětí, než je napětí zdroje. Představ si vedení jako vnitřní odpor zdroje. Pak dojde přesně k tomu jevu, co říkám. Pro představu: Startovací kabely – malý průřez = jsou k ničemu, bo při velkém odběru klesne napětí na konci pod únosnou mez. A to se bavíme třeba o dvou metrech kabelu. Obdobně třeba vybavovací proudy na dlouhých vedeních: Slabý drát, při zkratu na konci neprojde vybavovací proud, vedení shoří, protože ZKRAT. Takže i s ohledem na to je třeba volit vhodné průřezy vodičů. Věřmi, mám s tím bohaté osobní zkušenosti. A dá se to i počítat, na to jsem ale líný, pokud to nemusím pro nějakou aplikaci projektovat (což naštěstí ení moje práce).