Lukáš Rusek

Platí v ČR noční zákaz vycházení pro děti či mladistvé?

Zajímá mě jestli můžou chodit ven ve všech věkových kategoriích nebo je to nějak omezené?

Nejlepší odpověď
annas

Něco v archivu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/chozeni-v-noci-venku-pod-patnact-let

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/pokud-bych-jako-mladistvy-sel-se-souhlasem-zakonneho-zastupce-ven-po-22-00-hodine-je-to-trestne

Podle reakcí na netu to vypadá tak, že existuje jen vyhláška o rušení nočního klidu.

Spíš se diskutuje, že by mělo něco podobného platit.
https://kuriko­va.blog.idnes­.cz/blog.aspx?c=244182

Další odpovědi
Drap

Ne, neplatí nic takového. Do 18 let jsou za dítě odpovědní rodiče.

Dochy

Ne
Ale rodiče jsou zodpovědni za bezpečnost, chování i výchovu dětí a časté potloukání malých dětí po nocích venku v naší kultuře zrovna na správnou výchovu a ideální prostředí pro vývoj nevypadá. Takže pokud budou malé děti často po nocích pobíhat venku, dokážu si představit nějaké prošetřování ze strany sociálky či policie.

ivzez

Nevím o žádném zákazu vycházení pro děti či mladistvé
a podle mne by to ani nebylo rozumné.

Nepřišlo by mi fér omezovat všechny děti a mladistvé kvůli tomu,
že se část mladých potlouká po nocích opílá nebo zfetovaná.

Vzpomínám si, že nás třídní (výborná češtinářka) brávala od 7. třídy
do divadla. Po skončení představení nás doprovodila zpátky do naší čtvrti,
ale od tramvaje jsme šli kousek společně, zbytek cesty každý sám.

Důvodů, proč jsou děti někdy venku samy déle, je více. Návraty ze sportovních soutěží, které někdy mohou skončit později, z tanečních, z koncertů či divadelních představení, kde děti vystupovaly, z různých oddílových akcí apod.

Dříve bylo bezpečněji, po návratu z nějaké akce stačilo děti
doprovodit na zastávku, kde vystoupily a domů už došly samy.

V dnešní době je to náročnější.
Dcera navštěvovala oddíl, který se každý rok na podzim účastnil padesátikilome­trového pochodu. Návrat byl až ve večerních hodinách,
vedoucí pokaždé všechny děti doprovodili až před dům.
_____

Jinak bych posuzovala dobu do cca 23 hodin (konec představení,
koncertu + cesta domů) a jinak dobu pozdější (či po půlnoci).