prosím pomoc

Platí ústní dohoda o přenechání vozidla?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na platnost ústní dohody při přenechání vozidla. Manžel podnikal se synovce a v době společného podnikání koupili dodávku. Synovec nemá řidičský průkaz ale auto se nechalo napsat na něho. Na manžela byla sepsána pojistka, kterou do dnešního dne platí. Po nějakém čase společné podnikání ukončili a dohodli se, že v rámci vypořádání auto zůstane manželovi a po nějakém čase se na něho přepíše. Po více jak roce, kdy u auta prošla technická, chtěl manžel po synovci doklady aby technickou kontrolu na autě mohl nechat udělat a poté se auto nechalo přepsat. Synovec souhlasil a prý i technickou kontrolu sám zajistí. Přijel s kamarádem pro auto, že si ho půjčí na stěhování ne víkend. Po stanovené době auto nevrátil s tím, že je auto porouchané a musel ho dát do servisu. Adresu a kontakt na servis nechce zdělit a stále se vymlouvá, že se tam nemůže dovolat. Manžel má v autě osobní věci a věci na podnikání. Obstojí ústní dohoda o přenechání vozidla a může manžel nahlásit jeho odcizení? Děkuji

Nejlepší odpověď
Edison

I ústní dohoda je platná. Bohužel málokdy prokazatelná a vymahatelná. Chtělo by to alespoň svědka.

Další odpovědi
cukrar

Manžel půjčil vozidlo, které podle techničáku vlastní synovec? Podle kupní smlouvy vlastní vozidlo kdo?
Někdo manželovi odcizil jeho věc?
Lépe popište právní vlastnictví vozidla.
pokud myslíte vlastnictví dle slov: " ukončili a dohodli se" tak na druhé straně synovec prohlásí opak a manžel to dokáže jak, že vozidlo je jeho?

dudu

Před zákonem platí co je psáno ve velkém techničáku. Docela často také platí rčení „po přízni řízni“.

Hlada

Nahlásit můžete cokoli, policie vám ale nepomůže, protože jde o občanskoprávní spor. Jestli tomu rozumím, tak bezúplatným převodem auta měly být vypořádány nějaké závazky z podnikání a k tomu nedošlo. Protože o tom musí být doklad v účetnictví, není potřeba dovolávat se ústní dohody.
Prostě a jednoduše vyzve synovce doporučeným dopisem s dodejkou k předání auta se všemi náležitostmi (smlouva, převod) a určí mu k tomu přiměřenou lhůtu. Kdyby synovec nereagoval, mohl by podat návrh na vydání platebního rozkazu, který by se mohl stát exekučním titulem.