bolak

Platí smlouva napsaná na obyčej kus papíru?

Jako „já ta a ta dulžím tomu a tomu tolik a tolik…“ + podpis, bude to platný z právního hlediska?
Doplňuji:
Drap: No a to mě právě zajímá, jaký přesně náležitosti takováhle smlouva musí mít? Pouhá věta: „Já Kudlanka Nobožná si půjčuji 100.000 Kč od Josefa Kobylky.“ sje dostačující?

Nejlepší odpověď
Drap

Samozřejmě, pokud má smlouva všechny náležitosti tak je platná i kdyby byla napsáýna na pytlíku od rohlíků.
Doplňuji:
Vzhlerm k tomu, že admin nepovažuje vložený odkaz za odpověď , tak raději kopíruji.

Smlouva o půjčce ošetřuje situaci, kdy se věřitel rozhodne přenechat dlužníkovi určité množství druhově určených věcí. Jednat se může o cokoli, např. o peníze, automobil nebo třeba i obilí apod. Dlužník se ve smlouvě zavazuje, že tyto věci věřiteli po určité smluvené době zase vrátí.

Smlouvy o půjčce upravuje zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník (ObchZ) v § 657.

Půjčky by se daly rozdělit na úplatné a bezúplatné, přičemž smluvní strany si mohou mezi sebou sjednat úroky. Ty mohou být libovolně vysoké a záleží jen na smluvních stranách, na jak vysokých úrocích se dohodnou, i když je pravda, že příliš vysoký úrok by asi soudem nebyl uznán.
V případě, že si smluvní strany mezi sebou půjčují nepeněžní půjčku, je možné se dohodnout na vrácení zboží ve větším množství či v lepší kvalitě.
Obsahem smlouvy o půjčce peněz je přenechání určité finanční částky od věřitele dlužníkovi, přičemž dlužník se zavazuje vůči věřiteli, že mu částku do určité doby zase vrátí. Pokud jste si někdy půjčovali peníze, a nebo půjčovali peníze někomu jinému, určitě jste se s tímto typem smlouvy setkali. Při tomto úkonu si musíte dávat pozor na to, aby vše bylo v souladu s Občanským zákoníkem a Českým zákoníkem. Smlouva o půjčce se velmi podobá smlouvě o úvěru, ovšem s drobnými rozdíly: U smlouvy o úvěru se peníze musí někdy vrátit, kdežto u smlouvy o půjčce se peníze musí předat v hotovosti.
Na co si dát pozor při sjednávání půjček on-line? Především na to správně určit kdo je dlužníkem a kdo věřitelem. Pokud se toto zamění, mohou vzniknout problémy. Určitě si také dávejte pozor na správné vyplnění výše dlužné částky, měny, výše úroku, počet splátek a dobu splatnosti!

Smlouva o půjčce

podle § 657 a. Občanského zákoníku

Uzavřena ……………………………

1. věřitel
Jméno, příjmení…………………………­………
rodné číslo…………………………­…………….
bytem………………………­…………………….

a

2. dlužník
Jméno, příjmení…………………………­………
rodné číslo…………………………­…………….
bytem …………………………………………….
uzavírají na základě vzájemné dohody tuto
Smlouvu o půjčce
Článek I.
Věřitel přenechal dnešního dne dlužníkovi jako půjčku částku ………….,– Kč (slovy: ………………………… korun českých) v hotovosti. Dlužník podpisem této smlouvy přijetí částky potvrzuje.

Článek II.
Dlužník se zavazuje vrátit věřiteli částku uvedenou v čl. I. smlouvy v plné výši navýšenou o částku ……………Kč nejpozději do ………………… 2007, a to v hotovosti na adrese věřitele. Dlužník je oprávněn vrátit půjčenou finanční částku před dobou stanovenou ve smlouvě.

Článek III.
Nezaplatí-li dlužník dlužnou částku tak, jak je stanoveno v této smlouvě, je
povinen zaplatit věřiteli úrok z prodlení ve výši běžné roční úrokové sazby z nezaplacené
částky.

Článek IV
Účastníci této smlouvy prohlašují, že si tuto smlouvu před jejím podpisem přečetli, a shledali, že její obsah přesně odpovídá jejich pravé vůli a zakládá právní následky.

V.
Tato smlouva je sepsána ve dvou vyhotoveních, po jednom pro věřitele a dlužníka.
Na důkaz svého souhlasu s celým obsahem smlouvy připojují smluvní strany své podpisy.
V (místo) dne ……………………
………………………………. ………………………………..
věřitel dlužník

Další odpovědi
anonym

Smlouva může být i ústní, takže na papíru (obyčejném) by to mělo stačit.
Doplňuji:
Právník říká, že když není vůle se domluvit (zaplatit, vrátit atd.) je sebelépe sepsaná smlouva stejně k ničemu a skončíte při nejlepším u soudu.

cukrar

platnost smlouvy může zrušit jedině soud. Proč chodit k notáři? nebo k právnikovi, přečtěte si vzor od kolegy a je Vám již vše jasné..

anonym

A nejlépe by byla přítomnost notáře.

NemamSlov

no ak chces zmluvu dobre poistit tak si ju zanes k notarovi potom mozes od dlznika vymahat aj sudom :)

bolak

NemamSlov: Jasně, ale mě jde o tohle, octneš se v situaci kdy někdo potřebuje půjčit prachy a potřebuje je půjčit hned, ty mu je sice chceš půjčit, protože ho znáš už spousty let, ale co kdyby… potřebuješ prostě víc než jen slovo, nějakou záruku. Navíc nikde ani živáčka kterej by to dosvědčil, máš po ruce jen papír a tužku, stačí to? V případě že by to nechtěl vrátit, bude ti takovej papír něco platnej u soudu?