dudu

Platí níže uvedené rčení také v naší domovině?

V africkém Senegalu platí rčení, že když zemře stařec, je to stejné, jako když shoří knihovna. Platí to s některými výjimkami též u nás? Nebo se jen uleví státnímu rozpočtu a uvolní místo mladým?

Nejlepší odpověď
annas

Truman Capote: „Mladá generace si i dnes váží stáří. Ovšem jen pokud jde o víno, whisky a nábytek.“

Vzpomněla jsem si na otázku, kdy jedna uživatelka napsala, „starý život nemá smysl“. . T

Takže u mladých tato slova vždy neplatí.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-neco-drazsiho-nez-zivot-reakce-na-puvodni-keplerova-otazku-ma-pravdu-lenkasvob-v-jejim-pohledu-na-zivot

Když si vezmeme Kosmovu kroniku, tak do ní přispěli starci příběhy ze svých vzpomínek, nebýt jich, tak kronika byla štíhlejší

Dožít se stáří v duševním zdraví je jakési privilegium. Každému to není umožněné, proto bych uvedla, že to platí (mělo platit) nejen v literatuře, v hudbě, malířství či ve filmech. Vzpomínám na některé herce mého mládí, nejen české, ale i světové, na něž se nikdy nedá zapomenout, kteří dělali film filmem, určitě by filmotéka byla ochuzena.

I když samozřejmě jsou knihy dobře nebo špatně napsané. Bez těch druhých by se snáz knihovna obešla … i když měřítko je individuální.

Další odpovědi
Kepler

Někdy to platí, pokud vnoučata mají zájem a řeknou třeba „dědečku vyprávěj!“ Ale mám obavy, že je čím dál méně příslušníků mladé generace, které stařecká moudra a zážitky moc nezajímají. Co já bych dneska dal zato vyzpovídat svého dědu…

Drap

Ano, u některých to platí.

Lamalam

Ano, s výjimkami to platí.

ten který je

Ano,mnohokrát jsem si vyslechl příběhy lidí,kteří jsou dnes už na druhém břehu.Kolikrát netušíme jaké dramatické události mají senioři za sebou.Vyslechl jsem si vyprávění z období Rakouska – Uherska ,obou světových válek až po období po druhé sv.válce.Jejich příběhy jsou takovou mozaikou naší historie.Bohužel pro některé jsou senioři zátěž pro státní rozpočet.Také je znám případ tzv.alternativního umělce,který by chtěl nafackovat skoro stoleté válečné veteránce.Hrdina…

zjentek

U nas na Prajzske platí, že když zemře stařec, je to stejné, jako kdyby jeho mladí si vzali hypotéku, či gigantickou půjčku, akorát s tim rozdílem, že z toho nezaplatí žádný urok. Tož tak to platí tu na Prajzske a bez rčeni!

Šidlo

  1. ešte sa mi nestalo, žeby malé dieťa nadávalo na starých rodičov/seniorov – ale neustále počúvam, ako sa seniori ponosujú na,,hrozné decká" a ,,skazenú mládež". – prečo by si mali mladí vážiť niekoho, kto ich automaticky odsudzuje na základe veku a súčasne očakáva až božskú úctu (navyše, kopec seniorov má takú minulosť, že fuj – a ešte sa tým chvália – deti ešte minulosť nemajú)?
  2. ak deťom dospelí stále predkladajú kult mladosti – áno ,reklamy robia dospelí, nie deti – čo sa im usídli v hlave? ak rodičia stále nadávajú na svojich rodičov, čo sa deťom usídli v hlave?

súčasna nenávisť k deťom a mládeži nabrala, hlavne na internete, obludné rozmery – a tesne za nimi je nenávisť k seniorom a dôchodcom ako takým.....a kto je zdrojom? väčšinou veková kategória 30–60…a prečo? lebo boľševizmus uctieva prácu a deti ani dôchodcovia nepracujú, kapitalizmus uctieva konzum a to si tiež nemôže ani jedna skupina poriadne dovoliť.....

hodnoty, kde sú dáke hodnoty?

živá knižnica......ako kto, s prihliadnutím na Česko a Slovensko v 20.storočí.­.....ale o tom viac si vážim seniorov, ktorí sa:

1. nenechali zomlieť
2.prejavili sebareflexiu a otvorene vysvetľujú, prečo sa nechali zomlieť