Frofo

Platí nějaký zákon zakazující konzumaci alkoholu nezletilým?

Nebo je zakazané pouze podávat alkohol nezletilým? Kdežto samotné ‚pití‘ je povoleno.

Nejlepší odpověď
marci1

Ano, je to tak. Neexistuje.Cituji odpověď právničky :
„Samotné "pití“ zakázané není, je zakázaný prodej a podávání alkoholu – ten se vztahuje na prodejce alkoholických výrobku (379/2005 Sb.), pokud by alkohol podal dítěti rodič bude se odpovědnost řešit přes zákon o rodině a trestní zákoník.
Prakticky se dítě nemá jak k alkoholu dostat, ale pití jako takové zakázané není – a to hlavně proto, že když zakážete pití, tak budete muset postihovat toho, kdo pije.
Samozřejmě existují země, které mají zavedenou prohibici – ale pokud chceme žít v systému práva, které především chrání, musí se všechny normy nastavovat tak, aby byly nežádoucí jevy eliminované a předcházelo se jejich negativním důsledkům, které mají dopad na větší část společnosti.
Negativnější než to, že dítě požije alkohol, pro společnost je, že existuje někdo, kdo dětem alkohol podává a proto se postihuje podávání, čímž se eliminuje požívání a především se trestná ten, kdo je mentálně dostatečně vyspělý na to, aby věděl, jaké důsledky jeho konání bude mít.
 http://www.al­koholik.cz/za­vislost/zakony_a_al­kohol/ktery_za­kon_zakazuje_pit_al­kohol_detem_a_mla­distvym.html

Další odpovědi
honza19hk

pít ho může ale koupit by ho neměl.Prodávání a nalévaní mladistvým není dovoleno.
Je to stejný jako u cigár. Kouřit může ale prodat mu je nesmí.

da ny

http://trestni2­.juristic.cz/489515/c­lanek/trz.html
Doplňuji:
http://www.mpos­trava.cz/Foto­galerie/2010720122­846245_Z_1990_200­.pdf

arygnoc

marci, máte pravdu, až na malú chybičku (právnu).

NEEXISTUJE zákon, ktorý zakazuje konzumáciu alkoholu mladistvým (taký zákon nie je potrebný).

ale správne píšete, že EXISTUJE zákon zakazujúci predaj a podanie alkoholu nezletilým (tudíž nemusí zakazovať nezletilým piť).

Frofo:

čiste teoreticky by ste sa k alkoholu dostať nemali (nikto vám ho nepredá, nikto vám ho nepodá).
dokonca, i keby ste si ho vyrobil sám, porušili by ste zákon (nedovolená výroba … nebudem tu ťahať paragrafy).

s toho logicky vyplýva jedno – nemôžete piť, lebo nemáte čo.

ešte k tej formulácii:
" Kdežto samotné ‚pití‘ je povoleno."

nie, to nie je pravda („pití je povoleno)“.
nie je to zakázané (lebo, ako som písal vyššie, prakticky sa nemáte ku alkoholu ako dostať <podľa zákona>, preto zákon nepotrebuje pitie mladistvým zakázať).

a to je veľký rozdiel.