Jiří Bohumil

Platí ještě, že v zóně 2 v koupelnách nesmí být vypínač osvětlení na 230V AC?

Nevím, zda tato otázka není na tomto serveru moc odborná a zda se zde najde i nějaký „aktivní“ elektrotechnik, který má příslušnou ČSN normu k dispozici. Já sám jsem bývalý RT elektro, nyní již delší dobu v důchodu a tak už nemám příslušnou, nyní platnou normu ČSN 332000–7–701 ed.2 k dispozici a na netu není přístupná, jako všechny ČSN (binec-komerce!)Takže můj dotaz tedy zní, je stále zakázáno v zóně 2 (60 cm od vany a sprchové vany) umísťovat vypínač osvětlení na 230V? Pokud ne, za jakých podmínek je jej tam možno umístit (krytí, chránič). Odpověď bych potřeboval urgentně, synovi nastoupili na koupelnu obkladači a on tam má v tomto prostoru vypinač (a já si myslím, dle dřívější ČSN 332130, kterou mám ještě „v hlavě“) že tam být nesmí), takže to musím rychle vyřešit. Za případné odpovědi moc děkuji.
Fuuna-doplňuji. Proč jsi to upravila-stáhla, nejsi si jistá? Viz diskuse.

Odpovědi
orwell

Já si myslím, že zákaz stále platí, i když to nevím jistě. Musí tam opravdu ten vypínač nutně být? Já mám starý dům a vypínač pro osvětlení koupelny u dveří z opačné strany. Nikdy mně to problém nedělalo. Jedno světlo mi bohatě stačí a rozsvěcím před vstupem do koupelny a zháším při odchodu.

Petula00

Protože o zonách v koupelně máte nějaké povědomí,tak přidám jeden odkaz který problém dostatečně vysvětluje.Většina současných vypínačů na 230V v koupelně v zone 2 bude vyhovovat.Ve special.prodejnách elektromateriálu prodavači jistě doporučí správný.http://www­.fce.vutbr.cz/TZB/do­lezalova.j/zo­ny.pdf

Jiří Bohumil

Funna-ještě jednou. Tak jsem tam dal ABB IP54. Snad to bude našim „relativně“ jasným normám (jak jsem zjistil na diskusním serveru) vyhovovat a bude to dostatečně bezpečný. Takže už si se mnou nedělej starosti. Jsi projektantka, nebo revizačka? Zdravím.

Funna

smazala jsem to pro jistotu, protože norma je v tomto ohledu docela zmatená a nejasná…dle ní sice v zóně 2 stačí krytí IPX4, (IP 44 od ABB"pod omítku" je naprostý standard, nevím, kde se ti podařilo sehnat IP 54), ale v zóně 2 se dá osadit jen a teď budu citovat normu čl 701.512.4:
Umístění spínačů, ovladačů a jejich přslušenství podle vnějších vlivů
Zóna 2:

  • příslušenství kromě zásuvek
  • příslušenství vč. zásuvek, které jsou napájeny SELV nebo PELV …adt, dal už je to v podstatě jen o bezpečném napětí

Pro umisťování spínačů, ovládačů a příslušenství platí 701.512.3b) s přihlédnutím k celkové tloušťce stěny.

701.512.3b) všechna ostatní vedení vč. příslušenství, ve stěnách a příčkách, které se dotýkají zón 0,1,2 musí být uložena tak, aby byly v hloubce alespoň 5 cm od povrchu sousedící se zónou.
Tolik citace…takže teď si vyber, co do zóny 2 můžeš vlastně osadit…
vzhledem k tomu, že v koupelně musí být 30 mA chránič, bych se tímto moc netrápila a vrazila bych tam IP44…když se tam dostane voda, chránič to odpálí dřív, než to někoho stihne „kopnout“…a to s IPX5 při stříkající vodě je sice v normě napsané, ale to platí pro veřejné lázně a podobně, kde se stěny umývají vodou z hadice, ne pro bytové koupelny, kde se nepředpokládá trvalá vhlkost a „špricování“ stěn…a mimo jiné, normy jsou jen závazné, ne bezpodmínečně platné .-))

Jiří Bohumil

Děkuju za řešení a jenom k tomu problému s normama. Ten problém už jsme měli ještě v době, kdy jsem byl „aktivní“ revizák. Napadali jsme už tenkrát „normotvůrce“, že naše normy, před r.89, byly v podstatě hodnoceny jako jedny z nejlepších na světě a oni začali produkovat normy v nekonkrétní podobě. Každý si je mohl vysvětlovat a vykládat, jak se mu chtělo a praktici, běžní elektrikáři, nevěděli vlastně co se může a co ne. A dovršili to „nezávazností“ norem! Já pracoval v oboru od r. 72, jako projektant a pak i 30 let jako RT, takže tuto problematiku jsem mohl dobře posoudit. Udělali z norem nekonkrétní právnický „guláš“. Myslím si, že je to, v dnešní době, pro praktiky podstatně složitější a málokdo si je opravdu jistý.
Když jsem sháněl ty informace, tak jsem, na tom uvedeném diskusním serveru zjistil, jak se v tom „kluci“ plácají.
(Zlatá bývalá ČSN 332130)
K tomu článku k zóně 2, v současně platné normě ČSN 332000–7–701 ed.2, je diskuse, zdali jsou tedy spinače tím „příslušenstvím“ nebo ne.
A vzhledem k tomu, jak uvádíš dle 701.512.3b to trochu opět „koliguje“, neboť vypinač by, jako uvedené „příslušenství“, měl být uložen v hloubce min. 5 cm od povrchu (což je pochopitelně nesmysl).
Pokud bych to řešil v předstihu, určitě bych ten vypinač do tohoto prostoru nedal. On je totiž umístěn na hraně sprchového koutu, kde je možno na něj bez problému hadicovou sprchou stříkat.
Ale vzhledem k tomu, že už je vše hotovo a obkladači mi stojí za zády, tak jsem to tedy řešil tím ABB v IP54, který jsem dal místo IP44 pod omítku. S tím chráničem je to trochu jinak, světla přes něj nemám, pouze zásuvky. Možná to pak ještě dořeším, pokud to nebude moc složité, přehozením obvodu těch světel na obvod zásuvkový s chráničem. Bylo by to asi, v tomto případě, nejlepší řešení . A bylo by to „sichr“. A je předpoklad, že by to šlo.
Nezlob se, že jsem tak dotěrnej, ale ty pracuješ v oboru?
Jinak tedy za tuto diskuzi děkuju, dost mi pomohla v mém rozhodování a řešení. Ještě jednou díky a zdravím a přeji hezký víkend.
Jirka

Funna

není zač…
mám sice padesátku, par. 6 a 10, ale oboru pracuju jen příležitostně, ale normy vlastním všechny…a souhlasím, že byla zlatá 33 2130, kde to bylo napsané jasně a srozumitelně…po přečtení dnešních paskvilů v podstatě nevím, co „normotvůrci“ vlastně chtějí a co platí…největší korunu ale nasadili tomu, když vydali platnou normu na osvětlení a byla je v angličtině…když jsem se ptala, jak ji mám splnit, když jí nerozumím, bylo mi řečeno, že normy jsou jen doporučující a že mám prostě smůlu…potřebovali ji zharmonizovat do určitého datumu, tak udělali jen „košilku“ česky a zbytek byl v angličtině…ať žije EU!

Jiří Bohumil

Funna- ještě jsem prošel diskuzi na serveru „diskuse.elek­trika.cz“ a bylo to zajímavý ☹. Ale snad by to tedy šlo (i když mě, starýmu revizákovi, je to stále nějak „proti srsti“). Jenom jsem tam narazil ještě na to, že pokud by tam bylo nebezpečí stříkající vody (je to těsně na hranici sprchového koutu, takže určitě ano), pak by mělo být krytí minimálně IP54. Tak myslíš, že by to tedy mohlo být? Je to hotový, vypinač je instalovaný do normální krabice pod omítku, ale jeho krytí neznám. Je to normální vestavný (má sice nějakou membránu kolem klapek), asi bude těžko krytí IP44 a určitě ne IP54. Mohla by jsi poradit tedy, jaký vypinač v IP 54 tam dát? Ještě kouknu na netu na přístroje, ale pokud by jsi měla konkrétní typ, poraď. Jinak za Tvou rychlou reakci Ti moc děkuju.