nyjono

Platí informace, že zdravotní pojišťovny proplácí seniorům nad 70 let doplatky za léky v lékárně?

A platí to u všech zdrav.pojišťoven?

Nejlepší odpověď
annas

Uvádí se obecně „Pojišťovny vracejí na doplatcích za léky několikanásob­ně více“

"Ochranný limit doplatků za léky překonají každý rok tisíce pojištěnců zdravotních pojišťoven. Pojišťovny jim čtyřikrát do roka vracejí desítky miliónů korun. Od roku 2018 díky snížení limitu u dětí a starších lidí jsou vracené částky několikanásob­ně vyšší.

Ochranné limity sníženy u dětí a starších lidí

Aby se však kvůli spoluúčasti mnozí z pojištěnců (týká se především dětských, chronických a starších pacientů), nedostali do finančních potíží, stanovilo ministerstvo zdravotnictví roční ochranný limit pro jednotlivé skupiny pojištěnců.

Výše ročních ochranných limitů od 1. ledna 2018 pro jednotlivé kategorie pojištěnců

Děti do 18 let – 1000 korun
Dospělí od 18 do 65 let – 5000 korun
Senioři od 65 do 70 let – 1000 korun
Senioři starší 70 let – 500 korun

https://www.no­vinky.cz/finan­ce/473553-pojistovny-vraceji-na-doplatcich-za-leky-nekolikanasobne-vice.html

Další odpovědi
Dochy

Kdyby to nebylo jasné z odpovědi annas:
Mělo by to fungovat tak, že pokud někdo za předepsané léky doplácí příliš mnoho (nad limit) tak co je nad limit by mu mělo být proplaceno. Tudíž za léky na předpis by člověk ve finále měl zaplatit jen tolik, kolik dělá limit.

Píšu to tady takhle protože mi znění dotazu připadá poněkud nešťastné a mohlo by (dotaz+odpověď) dovést čtenáře k nesprávnému závěru.

marci1

"Co se do tohoto limitu nepočítá?
Jde o takzvané započitatelné doplatky za léky. Do ochranného limitu pacienta se podle zákona započítávají doplatky za pojišťovnou částečně hrazené léky, a to ve výši doplatku za nejlevnější lék, který obsahuje stejnou léčivou látku se stejnou cestou podání. Podmínkou také je, že daný přípravek je na trhu dostupný, že tedy nebylo zjištěno přerušení nebo ukončení jeho dodávání.

Takže se započitatelný doplatek netýká každého částečně hrazeného léku?
Ne. Je běžné, že zejména nový lék má v lékárně i vysoký doplatek, ale pacientovi se tyto částky do ochranného limitu nezapočítají vůbec – nebo se započítají jen zčásti. Je-li totiž ve skupině terapeuticky zaměnitelných léků, takzvaných generik, přípravek pojišťovnou plně hrazený, bude započitatelný doplatek nulový."

Zdroj: https://www.li­dovky.cz/relax/zdra­vi/pojistovna-nevrati-vsechny-doplatky-za-leky.A190123_104­650_ln-zdravi_ape