led

Platí identifikačný doklad Slovenskej republiky s neomezenou trvanlivosťou aj v Českej republike?

Mám „trvalý“ občiansky preukaz SR. V zmysle zákonov členských štátov EU mi v celej EU platí ako identifikačný doklad, čo znaená, že nepotrebujem pas. Ale, bola som upozornená, že ak nemám označený dátum ukončenia, je neplatný mimo Slovenskej republiky. Ako je to teda? Platí mi tento OP v Českej republike, alebo nie?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Pokial tento doklad je platný v zemi, ktorá jej vystavila, mala by druhá zem toto akceptovať.
Malo by to byť uvedené v mezivládnej dohode o dokladoch.

Další odpovědi
da ny

Netuším, jaký je dnes zákon i zde se starším ročníkům vydával kdysi OP bez data omezení platnosti (tzv. na dožití)
V některých zemích EU je vhodnější a bezpečnější prokázat svou totožnost pasem, ne OP (na to Vás upozorňuje i spousta delegátů CK).
Poptejte se na českých úřadech. ;)

johana 56

Podle novelizace v roce 2015 budou občanům ČR nad 70 let vydávány OP s platností 35 let.

http://www.za­konyprolidi.cz/cs/1999-328

Kontaktovala jsem známou (ročník 1940). Žádala o nový OP v roce 2012 tedy ve věku 72 let. Vystavený doklad má vyznačenou dobu platnosti 10 let (2022). Zřejmě s příchodem nových typů OP byla v ČR zrušena platnost bez omezení.

Možnosti uvedeny v předcházejících příspěvcích, souhlasím s nimi.
Přece jen dodatek:
OP s neomezenou platností se mohou prokazovat pouze občané ČR, narozeni k 1.1.1936.
Zkuste projít podobné stránky sk

http://www.mvcr­.cz/clanek/ra­dy-a-sluzby-dokumenty-platne-typy-obcanskych-prukazu.aspx

Pixma

Pokud vím, tak v OP České republiky je vyznačené i datum ukončení platnosti a to samé je i u cestovního pasu. Proč asi?

led

Pixma „Pokud vím, tak v OP“
malo by to tak byť, ale jestvujú aj výnimky z pravidiel

led

johana 56 „OP s neomezenou platností se mohou prokazovat pouze občané ČR, narozeni k 1.1.1936“
Zjavne sa potvrdilo, že ani výpočtová technika nie je neomylná, ak obsluha spraví chybu. Alebo to neplatí podľa veku, ale podľa výzoru (žena z 2.doby ľadovej)…

johana 56

led
Tak teď nevím, jestli jsem udělala chybu já špatnou formulací výjimky, nebo technika.
Info od známé jsem uvedla proto, že v době, kdy žádala o pas, měla platnost OP neomezenou. Současně s pasem jí byl vystaven také nový OP na dobu určitou…

johana 56

Tímto se omlouvám také za špatnou formulaci odpovědi. Už se mi ty doklady pletou…