xiperio

Platí i v politice přísloví ? „Aktivní blbec je horší, jak třídní nepřítel“.

Poslední dobou se mi zdá, že tam každý mele páté přes deváté jenom proto, aby byl viděn v televizi.

Nejlepší odpověď
Kepler

Pojem společenských tříd vymyslel Marx. Dnes už nejsou třídy, jen chudí a bohatí a tak roli třídního nepřítele může plnit kdokoliv. Ovšem aktivní blbec byl nebezpečný už od dob starověku.
„Kde blb, tam nebezpečno.“ — Jan Werich: https://citaty­.net/citaty/21864-jan-werich-kde-blb-tam-nebezpecno/

Další odpovědi
annas

Nedávno se ptal Rokio, jaký je rozdíl mezi blbcem a pitomcem.

Kdysi byl blbec diagnóza pro určitý stupeň mentální reardace. Dnes se označení blbec nepoužívá jako diagnóza, ale pro označení jedince, který je samolibý, má za všech okolnostíi pravdu

Citovala jsem názor dr. Radima Honzáka, dověděla jsem s přitom, že v březnu zemřel.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-je-na-tom-s-inteligenci-blbec-a-pitomec-na-ktere-je-urovni

"Blbec

Největší a nejstrašnější ironií života je, že v kterémkoli okamžiku můžeme být hloupí. Všichni se toho bojí a každý je radši svině než blbec. Stará písnička.

Důvod je v tom, že každý blbec je taky svině a že to není nikdy obráceně. Je myslitelná moudrá svině.

Existuje však naopak dobrý blbec? V určitém okamžiku snad, ale život blbce spočívá jen v samých sviňárnách, protože nevědomost ho přivádí do situací, z nichž se nemůže dostat jinak než tím, že porušuje pravidla sociální hry. -Caesare Pavese"

Z této definice plyne, že blbec je velmi nebezpečený, neuvědomuje si, že škodí. zpravidla není jasné, co ho k tomu vede. Je nevypočitatelný.

Třídní nepřítel je také nebezpečný, ale ví, proč to dělá, , má i určitý plán.

Znakem tříd podle marxismu byl třídní boj., takže dnes už je to s třídami jinak. Ale i takémohu být nepřátelé mezi vyšší vrstvou, někdy i třídou a třeba bezdomovci kteří se řadí k dolní nižší vrstvě..

I dnes existují třídy z pohledu sociologie.

  1. vyšší třída
  2. střední třída
  3. třída pracujících

https://studijni-svet.cz/spolecnost-a-jeji-vrstvy/

Včera jsem uváděla nejen dělení společnosti podle tříd, ale i podle vrstev, ale nemůžu i uvědomit, u které otázky to bylo.

led

Aktívny blbec nepozná hranice. Je to človek, presadzujúci seba bez ohľadu na záujmy iných. A to, žiaľ, platí aj v politike. Ale keby mu ľudia neuverili a nedržali mu stranu, nemal by živnú pôdu pre svoje aktivity.

Poznámka:
nielen ku Keplerovi, aj keď definíciu spoločenských tried „vymyslel“ K. Marx, neznamená to, že neboli už predtým.

Spoločenské triedy poznáme už z čias starovekých ríš a sú aj dnes. Aj bohatí, aj chudobní sa delia na niekoľko podtried.
Ozaj, kto je to bohatý a kto je to chudobný?

Mc Merkurion

… všude, politiku nevyjímaje …

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

led

Kepler,
aj keď definíciu spoločenských tried „vymyslel“ K. Marx, neznamená to, že neboli už predtým.

Kto je to bohatý a kto je to chudobný?
Je bohatý ten, kto má majetok nad priemer ale je chudobný duchom, alebo ten, kto je bohatý duchom, ale majetku má menej, než žobrák?

annas

led,

třídy existuje i dnes, , i když se berou z pohledu sociologického , Neexistují třídní boj jako v dobách kapitalismu.

Možná spíš mezi společenskými vrstvami. Je to třídění společnosti podle protekce.