annas

Platí? Hodnotu věcí poznáš, až je potřebuješ. I kdybys z moře nabíral, nenabereš do džbánu víc, než se do něj vejde.

Není toto 1. anglické a 2. řecké přísloví stále aktuální?

  1. Anglické přísloví – tajenka křížovky z č. 52/2019 z Magazínu, přílohy TV MF Dnes
  2. Řecké přísloví – tajenka křížovky z č. 10/2020 z Magazínu, přílohy TV MD Dnes

Obrázek
https://pixaba­y.com/photos/pit­cher-crockery-cup-kitchen-695113/

Nejlepší odpověď
Malvína

  1. Ano, platí. Člověk si vždy začne naplno vážit věcí, když je opravdu potřebuje. Do té doby neznáme jejich důležitost a potřebu, jakou nám vykonávají. To samé i s lidmi. Nevážíme si jich dostatečně do doby, než je ztratíme.
  2. Ano, platí taktéž. Lidé prahnou po tom, mít více, s přitom si ani neuvědomujeme, že máme dostatek, za který bychom měli být rádi a nesoutěžit s ostatními. Každému stejný příděl.

Další odpovědi
zjentek

Tak já bych s prominutím začal u tý dvojky – můžu si plnej džbánek položit a zaběhnout si pro další, eventuálně si ho rovnou odnést, když už chvátám pro další a takto praktikovat do tý doby, dokud mám kde skladovat. Což může být běh na dlouhou trať, ale pokud nejsem línej, můžu běhat dokola a dokola pro další a další džbánky a svým neúnavným úsilím tak proměnit věci veřejné na věci soukromé (nemohou být kdekým poškozeny a další výhody). Všeobecně je princip vlastně každýmu znám a konkrétně takhle můžete dostat vodu třeba do celýho Vegas. Ale zpět k jedničce – čím jsem si džbánky naplnil zhodnotím až tehdy, kdy budu jejich obsah potřebovat. Sice po mě možná potopa, ale špatně se mít nebudu. (;

Chci říci, že při podobném drancování Země, jakého jsme v dnešní době VŠICHNI svědky, ztrácí podobná stará přísloví smysl, čili aktuální přestávají být.

Nevím, jak vnímáte. Dnes, má-li plnou nádobu, vyrobí větší. Zaplní- li ji opět, vyrobí ještě větší. Říkáme tomu pokrok (viz prostředky k těžbě čehokoli).

Kepler

Už jsme si tak zvykli brát jisté věci jako samozřejmost, že si jejich hodnotu uvědomíme, až když o ně přijdeme. Třeba voda, teplo, elektřina. To potom málem zpanikaříme a zjistíme, že udělat toho můžeme jen velmi málo.

Drap

Ano, jak už tak přísloví bývají, jsou obě pravdivá.. Spoust věcí nemá pro nás hodnotu žádnou do doby než je potřebujeme.. Téměř všichni jsme se o tom již přesvědčili. Už jsme jako lidstvo zapomněli si vážit obyčejných věcí. Ta hodnota je proměnlivá, v každé situaci a pro každého jedince může být jiná. Včera jsem četl nějaký článek jak paní prodává obyčejné roušky za 5000, přitom pořídila za několik desetikorun. Čím více nám daná věc schází, tím má pro nás větší hodnotu. Obdobné je to s tím džbánem. Vše má své limity a nejde je snadno zvětšit.

hapiky

Typický příklad může být auto. Pro ty, co něco dělají, nebo vytvářejí, je auto nepostradatelná věc. Ocení ho ponejvíce, až když odmítne poslušnost. Pro některé jen výplň do garáže.

EKSOT123

První část je jasná a často se s tím setkáváme. Ale s tím džbánem je to sice velmi pěkné, ale zajímaly by mě praktické příklady. Asi není zas tak snadné je najít, přesto by se asi našly jak v materiální, tak v duchovní rovině (duch čili člověk, nebo celé společenství jako nádoba). Nevšiml jsem si, že by tu někdo nějaký příklad uvedl. Možná by to bylo přínosnější než proběhlé diskuze. Ale zřejmě se toho dotýkají Malvína i Zjentek trochu z jiného úhlu pohledu.

annas

Zjentek,

dala jsem Vám bod za odpověď, i když s vámi nesouhlasím.

Přece vůbec nejde o to, že si přinesu další džbán, to přísloví posouváte jinam.

Ale do nádoby jde nabrat jen určité množství.

zjentek

Tím si nelamte, se mnou souhlasí málokdo.

Prostě dle mého názoru přísloví neplatí. Na dnešní dobu prostě nelze, aby platilo.

„I kdybys z moře nabíral, nenabereš do džbánu víc, než se do něj vejde.“
(???)
No to snad dnes… Jde snad o nějaký výsměch dnešnímu vyčerpanému světu? Víme, kolik druhů napříš faunou flórou bylo zahubeno? Jakou matematickou řadou se dnes situace zhoršuje?

A zrovna od Řeků mně přísloví zvlášť nesedí.

Nesmysl. Dojde džbán, tak bere druhý džbán. Nebo má kapsy, ošatku, nebo sbírá přímo do oděvu. Anebo nosí přímo po hrstech. Tam, a zpět. Dokud zdravotně může. Dokud zdroj vydává svá bohatství.

Proto mně přísloví přijde více než zcestné. Klamavé.

A první přísloví? Ano. Dokud věci nepotřebuji, nemají pro mne hodnotu. No jistě. Přece teprve vlasními potřebami vytvoříme fiktivní hodnotu čehokoli.

hapiky

autacek: Není pravda, že lidová moudrost platí vždy, či zaručeně, to se mýlíš.
Když chceš kritizovat někoho, kdo podává otázky, měly by být ty tvoje alespoň o třídu lepší, což nejsou ani náhodou.

autacek

Typ otázek od annas je pořád na jedno brdo, intelektuální polemika o nesmrtelnosti brouka.
A odpovědi v naprosté většině případů opsané od jinud. Ale takto je to zde top 😉

annas

hapiky,

děkuji.

annas

Příspěvek smazán administrátorem.

Malvína

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Příspěvek smazán administrátorem.

Malvína

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Nemá to smysl, nepochopila jste.

Malvína

Příspěvek smazán administrátorem.

Malvína

Příspěvek smazán administrátorem.

Mc Merkurion

… ne, hodnotu věcí člověk pozná teprve, až o ně přijde …

annas

Mc Merkurion,.

slovesa ztratit a potřebovat se dají brát i takto. Ztratím věc, neuvědomím si, ale když ji potřebuji, tak ji nenajde.

Mně se o občas stává, že něco tak dobře schovám, dlouho dobu nepoužívám, když potřebuji, nenajdu. Jistým způsobem je to i ztráta.

Ztratíte peníze, neuvědomíte si, když je potřebujete, nemáte je.

Takže záleží na úhlu podnětu, samozřejmě pokud jde o věci. .

Mc Merkurion

annas
… slovesa ztratit a potřebovat možná, já mám na mysli „příjít o ně nadobro“, mládí vím kde najdu, ale je už fuč …

annas

Mc Merkurion,

jak jsem napsala, vše je individuální.

autacek

No Vám se ztrácí i písmenka na klávesnici, tak si na to naimplementujte ten džbánek.