Vrabcice

Platba soc.a zdr.pojištění

Dobrý den, jsem ČID, jsem registrována na ÚP již čtvrtý rok. Ani po této době přes veškerou snahu jak ÚP,tak moji,nebylo možno mi najít s ohledem k zdravotnímu postižení žádnou práci.
Mám dotaz,kdo mi po uplynutí tří leté doby registrace na ÚP platí zdravotní a sociální pojištění jako ČID – zda stát,či ÚP, a zda jsem tedy povinna býti nadále registrována jako uchazeč o zaměstnání na ÚP? Děkuji.

Nejlepší odpověď
standa

Předně je nutné říci, že ve vašem případě je POVINNOU složkou pojištění jen pojištění ZDRAVOTNÍ.

Pokud jste ČID, tak za vás toto zdravotní pojištění bude platit stát automaticky i nadále nezávisle na tom zda budete či nebude evidována na ÚP.

Jiná věc je s pojištění SOCIÁLNÍM, od kterého se kromě jiného bude odvozovat váš starobní důchod.

Bohužel pobírání částečně invalidního důchodu se nepovažuje za důvod pro započtení tohoto ´příjmu´ pro pro nárok na starobní důchod, započítává se jen doba, a to ještě nějak zkráceně…, takže musíte hledat jiné možnosti:

  1. být někde (i částečně zaměstnána)
  2. platit si toto sociální pojištění dobrovolně *)
  3. neplatit nic, protože toto pojištění je ve vaší momentální situaci dobrovolné

*) ale já bych na vašem místě raději pár stokorun měsíčně vkládal na nějaké penzijní fond než do dobrovolného sociálního pojištění…, ale to není v tuto chvíli podstatné

ÚŘAD PRÁCE

Není žádná ´povinnost´ být i nadále evidována na úřadu práce…, žádné hmatatelné výhody vám z této evidence nyní nepřísluší vyjma toho, že jste nejspíš zařazena do tzv. ´individuálního akčního plánu´ což by měla být písemná dohoda o spolupráci mezi uchazečem o zaměstnání a úřadem práce.

Ale jestliže už 3 roky nemůžerte sehnat práci, tak nejspíš i úřad práce už rezignoval…