led

Plagiátor, plagiát.

Kedy, kde, kým a pri akej príležitosti sa prvý raz polužil tento výraz? Čo znamená?

Nejlepší odpověď
annas

Jazykovědec Michal Novotný uvádí další verzi původu. Plagiát je prý dílo, které nevzniklo takříkajíc rovně, ale šikmo, křivě. Zajímá je spojitost se slovem pláž. Pláž jsme přejali z francouzštiny, kde má stejný význam, do tohoto jazyka se dostalo z italštiny, kde piaggia znamená úbočí a břeh. Italské slovo má původ v pozdně latinském plagia, které je z řeckého plágios, příčný, šikmý. Takže tu zjevně došlo k dost značnému posunu významu. Pro plochý břeh užíváme slovo, které vzniklo z pojmenování břehu naopak šikmého, strmého. Ale tak to v jazyce chodí. Latinské plagia a řecké plágios ve významu šikmý možná dalo vzniknout i slovu plagiát, kterým označujeme nepřiznané napodobení uměleckého díla.

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/la­zo-plazo--78004

Další odpovědi
hanulka11

plagiát je odvozeno od latinského plagiarius, kdo unesl svobodnou osobu do otroctví, což římské právo trestalo bičováním (plaga). Tuto velmi silnou metaforu poprvé použil římský básník Martialis v 1. století, když jakýsi Fidentinus recitoval jeho básně jako své vlastní. Případ souvisí s tím, jak se začaly šířit psané texty a zároveň začali autoři zdůrazňovat dílo jako své vlastnictví. V jiných, méně individualistických dobách zůstávala díla často anonymní, volně se přetvářela a autor dokonce pokládal za úspěch, pokud se jeho dílo šířilo. Ještě pozdně středověká učebnice malířství Cennina Cenniniho považuje za samozřejmé, že začínající malíř bude kopírovat díla vynikajících umělců.[3] Otázka autorství se vyostřila v raném novověku a od 18. století se duševní vlastnictví považuje za samozřejmost

je to napodobení,ko­pírování.....

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pla­gi%C3%A1t

led

Hanulka11
Takže, ak autor článku v populárnoodbornom časopise použil vami citovaný odkaz bez uvedenia zdroja je vlastne plagiátor…