Aviix

Placení za zhotovenou práci –15-ti letému – MŮŽE NASTAT PROBLÉM?

Dobrý den,
mám kamaráda, je mu 15 let a na jednom nejmenovaném fóru získává (zpracovává) zakázky jako ořez fotografií apod. Lidé (zadavatelé mu za to odesílají peníze na účet). Já si myslím, že by ho mohl někdo nějak postihnout (finanční úřad, nebo něco podobného). On zase tvrdí že je to v pořádku a že se mu nemůže nic stát. JEN DOPLNÍM, ŽE NIKDO ZE ZADAVATELŮ PO NĚM NECHTĚL FAKTURU NEBO SMLOUVU O PROVEDENÉ PRÁCI.

Kdo má pravdu – popřípadě jak to doopravdy je – jaké mohou být postihy?
Předem děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
venkovan

Smlouva o provedení práce může být uzavřena i ústně. Stejně tak i systém odměny. Nicméně firma by měla mít zaslané peníze někde v účetnictví a kamarád by měl zřejmě podat daňové přiznání, pokud by výší příjmů za rok tuto povinnost naplnil.
Takže kamarád by si to měl ověřit co je jeho daňovou povinností. Peníze má na účtu – je to celkem kontrolovatelný příjem.

Další odpovědi
anonym

Postih za nedovolené podnikání až 1 milión korun nebo až 3 roky vězení.
Podnikání je soustavná činnost za účelem trvalého příjmu.
Pokud to má příležitostně a nepřesáhne částku 20 tisíc ročně, tak je to v souladu se zákonnou normou a nic se nestane. Pokud je částka vyšší i u nepravidelné činnost musí odvést daň státu.
http://www.epra­vo.cz/top/clan­ky/neopravnene-podnikani-7764.html
http://www.pod­nikatel.cz/spe­cialy/dane-z-prijmu/sankce-za-neplaceni/

Drap

Myslím si, že v tomto případě se jedná o nedovolené podnikání. Stejně tak jistě neplatí daně .

Michal Kole

Podle nového zákona už 2 roky platného KAŽDA SMLOUVA o pracovně právním vztahu MUSÍ BÝT PÍSEMNÁ