pizlicka

placení komunalniho odpadu,kde se nikdo nezdržuje??

prosím Vás pekne,koupila jsem maly domeček,ktery spravuji,ale mam trvaly pobyt jinde,bydlim jinde,platim popelnici tam,kde bydlim.prokazatelne v domečku nebydlim,protoze je porad neobyvatelny,presto mi z obce volali,ze jsem majitelkou domu,tak mam zaplatit popelnice.proc mam platit za služby,ktere jsem ani jednou nevyužila??je tohle zakonné??
Doplňuji:
ja jsem tak naštvaná,ani nevíte jak!!grrr.ani jednou jsem služba nevyužila,protoze je domeček neobyvatelny,žiji jinde,ja ani popelnici v tom domečku nemam ☹ pusinko,dekuju moc,vazne to jde?potrebuju se o ten zákon opřít,nevis,kde to najdu,tu zadost o snizeni??abych to babě na urade dala precist??ona je dost asertivní.

Nejlepší odpověď
pusinka50

Jsi-li v obci majitelkou domu, jsi povinna platit za komunální odpad, i když ho ve skutečnosti nevytváříš. Můžeš ale ze zákona požádat obecní úřad o odpuštění poplatku nebo jeho snížení, z důvodu tvého nebydlení.
Také si najdi na netu webovky obce a tam místní vyhlášku obce o odpadech a přečti si ji.
Stačí zadat do vyhledávače název obce nebo napsat "vyhláška obce ´té a té´ ".
🙂
Doplňuji:
Mám chalupu, vedenou jako rekreační objekt, trvalé bydliště mám jinde. Podle vyhlášky obce musím platit 500 Kč za odpady, i když za tu dobu, co tam jsem, skoro žádné odpady nevytvářím. Nikoho nezajímá, zda vytváříš odpady nebo ne, nařízení je nařízení. Ale jak jsem psala, můžeš obec požádat o zrušení či snížení poplatku. Dojdi se na obec domluvit osobně, zda mají příslušný formulář, jsou i na netu, ale těžko se to hledá.

Další odpovědi
brillant

Zákon 565/1990 Sb. o místních poplatcích

§ 10b

(1) Poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů platí

  1. fyzická osoba,
  1. která má v obci trvalý pobyt,
  2. které byl podle zákona upravujícího pobyt cizinců na území České republiky povolen trvalý pobyt nebo přechodný pobyt na dobu delší než 90 dnů,
  3. která podle zákona upravujícího pobyt cizinců na území České republiky pobývá na území České republiky přechodně po dobu delší 3 měsíců,
  4. které byla udělena mezinárodní ochrana podle zákona upravujícího azyl nebo dočasná ochrana podle zákona upravujícího dočasnou ochranu cizinců,
  1. fyzická osoba, která má ve vlastnictví stavbu určenou k individuální rekreaci, byt nebo rodinný dům, ve kterých není hlášena k pobytu žádná fyzická osoba, a to ve výši odpovídající poplatku za jednu fyzickou osobu; má-li ke stavbě určené k individuální rekreaci, bytu nebo rodinnému domu vlastnické právo více osob, jsou povinny platit poplatek společně a nerozdílně.

http://www.za­konyprolidi.cz/cs/1990-565#p10b

gecco

Placení svozu komunálního odpadu upravuje obec svou vyhláškou – takže si zjisti, jak ta vyhláška zní…
A podstatné jsou i další okolnosti:

  • zda máš v této nemovitosti trvalý pobyt
  • zda při jejím provozu vzniká komunální odpad
  • k jakému účelu je nemovitost určena (rekreace, trvalé bydlení…)

Málo informací.
😉
Doplňuji:
K Doplnění:
Tu žádost o snížení (či odpuštění) poplatku musíš mít něčím podepřenu a musíš proto vědět, jak zní obecní vyhláška, která placení poplatku upravuje – obec totiž při jejím vytváření může postupovat podle dvou zákonů

  1. 185/2001 Sb. (Zákon o odpadech)
  2. 565/1990 Sb (Zákon o místních poplatcích)

Z tohoto důvodu ani nemůže existovat nějaká ´předdefinovaná´ žádost o snížení/odpuštění poplatků…
Obec není povinna ti poplatky snížit/odpustit – záleží na ´vyjednávání´ – pokud je ona baba nadměrně asertivní, raději se nech zastupovat (asetivním kamarádem, například)…
😉

Drap

Poplatky stanovuje obec místní vyhláškou. Tu jsi měla prostudovat. Jestli jsi využila nebo ne, zaplatit musíš. Tento poplatek je v podstatě daň. A daně se platit musí.

pusinka50

pižličko, uklidni se, uvař si kafíčko a zhluboka pomalu dýchej. Jak píše gecco, musíš najít vyhlášku té obce, kde máš nemovitost, ne nějakou obecnou vyhlášku či vyhlášku jiné obce. Máš to? Zadala jsi do lišty Seznamu či Googlu „Obec+název obce“ nebo třeba „Obec ........... vyhláška“?
Přečti si celé znění co se odpadů týká. Měl by tam být odstavec, kde píší, kdo je od poplatku osvobozen.
Jestli tam nic takového není, o čemž dost pochybuji, tak napiš prostě žádost sama. Já měla vzor té žádosti asi 3 roky uložený na ploše PC, ale nedávno jsem ho smazala, že ho nevyužiji, protože má obec ve své vyhlášce podmiňuje osvobození od poplatku tím, že bych ten rok na chalupě nebyla vůbec a nespala tam. Každá obec to má jinak.

Když bys nic nenašla, zkus napsat tu žádost a dojdi s ní se sklopenýma ušima na úřad k té asertivní paní s bonboniérou v ruce a s omluvou za tvé jednání.

Na žádost jednoduše napíšeš:

  1. V záhlaví – adresa OÚ
  2. pod to – Věc: Žádost o odpuštění poplatku za odpady v roce.........
  3. Pod to: – Žadatel – tvé jméno, adresa trvalého bydliště, telefon, třeba i email
  4. Text: – Žádám o odpuštění poplatku za odpady za rok(y)..... u mé nemovitosti č. or/popisné.......

Odůvodnění: Nemovitost z důvodu rekonstrukce v současné době vůbec neobývám, nepřespávám v ní, ani jiné osoby zde nepřespávají. Nemám zde ani trvalý pobyt. Žádné odpady z tohoto důvodu nevytvářím.
Žádám proto o odpuštění poplatku za odpady za rok(y).......
V případě, že se tyto skutečnosti změní, budu o tom neprodleně informovat Obecní úřad.
datum a podpis.

Když se paní bude tvářit, že to asi úřad neschválí, požádej alespoň o snížení poplatku.

Připojila bych k tomu „Čestné prohlášení k žádosti o odpuštění poplatku za odpady“, kde napíšeš, že v případě změny popsaných skutečností, na základě kterých žádáš o odpuštění poplatku, toto neprodleně oznámíš OÚ. Podpis vlastní rukou.

pizlicka

jůůů,pusinečko,dě­kuju moc moc moc 🙂

pusinka50

není zač 🙂 🙂 našla jsi už tu jejich webovku a co se tam píše?

pizlicka

nasla,ale o odpusteni,nebo sníženi poplatků,ani písmenko ☹ hadi jedni 🙂

pusinka50

Najdi odstavec, kde se píše, kdo přesně je povinen v obci poplatek platit a pořádně si ho přečti. Je tam nějaká zmínka o tom, kdo může být od poplatku osvobozen?

gecco

A o co se ta vyhláška při stanovení poplatku za svoz odpadu opírá?

pusinka50

gecco, píšeš to správně, ale nepsala jsem o žádné předdefinované žádosti, ale pouze o formuláři žádosti, který jsem našla na netu. Je jasné, že ti obec nemusí vyhovět, to musí schválit všichni na schůzi obecní rady – už jsem to sem nenapsala, nechtěla jsem psát dlouhý román. 🙂

gecco

Pusinko – jasně – já reagoval na Pizlictino Doplnění, kde píše – „abych to babě na urade dala precist“…
😉
Prostě – aby mohla o něco žádat, musí napřed znát všechny podrobnosti…
😉

pusinka50

pižličko, najdi si na netu tu vyhlášku obce. Najdi pasáž o všech poplatcích. Tam musí být přesně stanoveno, kdo je povinen platit odpady a kdo je osvobozen.
Umíš hledat na netu? Zadej do vyhledávače „Obec + název obce“ a na jejích webových stránkách to najdeš. Ona každá obec to může mít jinak.

Tvá obec třeba může mít u poplatků za odpad poznámku , že osoba, která není hlášena k pobytu a nevyužila v daném poplatkovém období nemovitost k bydlení, pobytu a nepřespala tam žádná osoba, je od poplatku osvobozena.
Napiš, co jsi našla. Já ještě zkusím najít formulář žádosti o odpuštění či snížení poplatku a písnu

pizlicka

pusinko,děkuji moc.ja se tak vztekám,ze to nemuzu najit.ale on mi tu někdo ten zákon o poplatcích poslal.jen tam nikde není,ze muzu zadat snizeni.jinak v te obci se plati 500kc ☹

gecco

Pizlicko – primární je pro tebe znění té obecní vyhlášky.
Teprve, až budeš vědět, na základě čeho obec ty poplatky ustanovuje, můžeš v zákonech hledat, čím se (případně) bránit.

pizlicka

baba jedna asertivní 🙂 moje chyba,mela jsem byt na ni v telefone hodná,ted se na mě tak akorá vyprdne.

gecco

😉

pizlicka

chtěla bych vedet,jak vypadáš,protoze kalimero je muj milacek od detstvi. 🙂 vytváříš mylnou predstavu,ze jsi muj miláček,kalimero 🙂

gecco

😉
Moc tomu kuřeti podobnej nejsem – pokud jde o xicht, tak si představ spíš na dolním konci chlupatý vejce…
😉

pusinka50

😁

pizlicka

TAK JSEM SEŘVALA BABU,A STEJNE JSEM ZAPLATILA 500KC ZA TO,ZE MI SLUZBY NEBYLI POSKYTNUTY A NEMAM ANI POPELNICI!!ONI TAM PRY TAKOVOU VYHLASKU O ODPUSTENI NEBO SNIZENI ZAVEDENOU NEMAJI,MUSI PLATIT VSICHNI A BEZ ROZDILU UZ PROTO,ZE JSEM MAJITELKOU DOMU.JEDNA SE O OBEC zlechov v uherskem hradisti

pizlicka

má představivost je chabá 🙂

gecco

Je to lepší??
😉

anonym

😁

pizlicka

kam jsme se to od popelnic dostali,že? 🙂