Avatar uživatele
bolak

Píšou se nakonci věty dvě interpunkční znaménka, když věta končí zkratkou?

Například u věty:
„Zmíněná pravidla platí pro všechna domácí zvířata, tedy psy, kočky atp.“

Předpokládám že dvě tečky za sebou tam asi nebudou, to by vypadalo dost blbě, nicméně „protože by to vypadalo dost blbě“ byl můj obvyklý argument v hodinách češtiny i na škole, a tenkrát mi to učitelka nebrala, takže hádám že v tom bude nějaký zapeklitý češtinářský pravidlo, protože třeba když je ta věta tázací a nakonci je otazník, tak tam předním tu tečku klidně udělám a nebojím se.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, vagra, johana 56, gagaga před 3828 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Jen doplním. Když bude věta končit zkratkou a závorkou, jsou dvě možnosti.

Pokud závorka netvoří celou větu, ale pouze její část, napíšeme nejprve konec závorky a potom tečku. Je-li v závorce umístěna celá věta (nebo dokonce několik vět), napíšeme nejprve tečku, a potom teprve závorku.

Příklad:
O této problematice jsme se v naší studii již zmínili (viz stranu 62 atd.).
E-mail s dotazem jsem vám posílal už minulý týden. (A pevně doufám, že brzy dostanu vyhovující odpověď atd.)

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Ne. Za zkratkami končícími souhláskou se píše tečka, po níž pak následuje buď mezera, nebo interpunkční znaménko (např. čárka, dvojtečka, otazník, vykřičník, nikdy však druhá tečka). Prostě to je pravidlo.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
marci1

Ne, nepíší.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek