bolak

Píšou se nakonci věty dvě interpunkční znaménka, když věta končí zkratkou?

Například u věty:
„Zmíněná pravidla platí pro všechna domácí zvířata, tedy psy, kočky atp.“

Předpokládám že dvě tečky za sebou tam asi nebudou, to by vypadalo dost blbě, nicméně „protože by to vypadalo dost blbě“ byl můj obvyklý argument v hodinách češtiny i na škole, a tenkrát mi to učitelka nebrala, takže hádám že v tom bude nějaký zapeklitý češtinářský pravidlo, protože třeba když je ta věta tázací a nakonci je otazník, tak tam předním tu tečku klidně udělám a nebojím se.

Nejlepší odpověď
annas

Jen doplním. Když bude věta končit zkratkou a závorkou, jsou dvě možnosti.

Pokud závorka netvoří celou větu, ale pouze její část, napíšeme nejprve konec závorky a potom tečku. Je-li v závorce umístěna celá věta (nebo dokonce několik vět), napíšeme nejprve tečku, a potom teprve závorku.

Příklad:
O této problematice jsme se v naší studii již zmínili (viz stranu 62 atd.).
E-mail s dotazem jsem vám posílal už minulý týden. (A pevně doufám, že brzy dostanu vyhovující odpověď atd.)

Další odpovědi
anonym

Ne. Za zkratkami končícími souhláskou se píše tečka, po níž pak následuje buď mezera, nebo interpunkční znaménko (např. čárka, dvojtečka, otazník, vykřičník, nikdy však druhá tečka). Prostě to je pravidlo.

marci1

Ne, nepíší.