Pismo svabach,kdy vzniklo a psali tim jen nemci?Diky

Nejlepší odpověď
annas

Švabach (něm. Schwabacher) je tiskové pozdně bastardní gotické lomené písmo s velkou zdobností, pocházející ze 16. století, označované za kurzívu fraktury. Toto široké zaoblené písmo je z dnešního hlediska pro laiky pouze obtížně čitelné, ve své době však bylo užíváno kvůli jasné a čitelné formě, oproti dřívějším gotickým písmům ubylo např. velké množství zkratek a ligatur. V jistém smyslu je pro některé české či německé písemnosti přechodovým písmem mezi gotickou a novogotickou etapou. Písmo je pojmenováno podle města Schwabach u Norimberku.

Ve švabachu je tištěná Bible kralická z let 1579–1594 a tisky Jiřího Melantricha.

Na švabach v Německu od 17. století, tedy poměrně brzy, navázala novogotická pozdně bastardní fraktura. V českých zemích pokračovala obliba švabachu mimo jiná novogotická písma v tiscích až do 18. století, v případě méně hodnotných děl až do konce 19. století.

Obtížněji čitelný psaný švabach neměl jasně kodifikovanou podobu.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%A0va­bach

Další odpovědi
hanulka11

Písmo je pojmenováno podle města Schwabach u Norimberku.

Ve švabachu je tištěná Bible kralická z let 1579–1594 a tisky Jiřího Melantricha.

Na švabach v Německu od 17. století, tedy poměrně brzy, navázala novogotická pozdně bastardní fraktura. V českých zemích pokračovala obliba švabachu mimo jiná novogotická písma v tiscích až do 18. století, v případě méně hodnotných děl až do konce 19. století.

Obtížněji čitelný psaný švabach neměl jasně kodifikovanou­ podobu

švabach, německé novogotické písmo; poprvé se objevilo v Norimberku v roce 1485, odtud se rozšířilo po celém Německu a do zemí, kde se tisklo novogotickým písmem. V Čechách se stal švabach od 16. do 19. stol. hlavním typem tisků v češtině. V německých textech sloužil švabach častěji jako písmo vyznačovací. Výraz švabach se někdy nesprávně užívá i pro označení kurentu, tj. psané německé novogotické kurzívy.

Švabach, druh písma, pochodící z XV. století, jenž se u nás udržel téměř do polovice min. století, načež ustoupil písmu latinskému.

http://leccos­.com/index.php/clan­ky/svabach

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%A0va­bach

annas

Hanulko, odpověděly jsme současně.