marťa382

Píše se velké V ve spojení:Na VÁNOCE bych chtěla…??

nevím jestli je to velké, jako normální Vánoce, nebo je to nějaká vyjímka,prosím poradte.Není to třeba něco podobného jako třeba Ježíšek,kdy ve větě:Přejeme vám bohatého ježíška bude malé?
Doplňuji:
Děkuji všem za radu :)

Nejlepší odpověď
annas

Nejde o výjimku. Pravidlo – Vánoce, Velikonoce = názvy svátků. Bohatý Jeříšek – zdrobnělina jména Ježíš Kristus.

Jinak modrá lišta.
Doplňuji:
Syn děkuji za připomínku. Moje odpověď je správná, jenže jsem uvedla jiný tvar. Proto upřesňuji.

Bohatý Ježíšek je správně, stejně jako dárek k Ježíšku – myšlen tím Štědrý den, večer. Ale ve spojení obecném – štědrovečerní nadílka, dárek – dostat bohatého ježíška se píše malé malé písmenko.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jake-v-se-pise-ve-slove-vanoce-a-proc

Další odpovědi
Syd

Souhlasím s odpověďmi, až na toho bohatého ježíška, toho bych také napsala s malým, nepřeju přece bohatého Ježíše Krista (to je přece nesmysl), ale bohatou štědrovečerní nadílku.
Vyhledala jsem si to a je to skutečně tak, jak říkám: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=je%C5%BE%C3%AD%C5%A1e­k&Hledej=Hledej

WeeBear

Vánoce se píšou každopádně s velkým V, stejně jako Velikonoce. 🙂