veronika36

Píše se obětí ve významu obejmout bje nebo bě?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
annas

bje

Doplňuji:
V těchto slovech je třeba rozlišit pravopis podle jejich významu.

A. Slovo – ta oběť – s obětí – několik významů – 1. kdysi dar božstvu, obřad s tím spojený. 2. nezištný čin ve prospěch jiných. 3. kdo podléhá zhoubnému účinku – např. oběti války.

přinést oběť, krvavá oběť, oběť povodně atd.

Slovo nejde dál rozložit – kořen slova. Obět-ovat.

B.Slovo – to objetí – s objetím – významy – 1. někoho obe-jmout, ob-jat – můžeme vytvořit i další podstatné jméno obej-mutí. . 2. něco či někoho obj-et, (obe-jet), obj-íždět.

Slovo objetí (v obou významech) je odvozeno předponou: ob-jetí. Lze vytvořit další slova odvozená jinými předponami: za-jetí, vy-jetí, do-jetí…

Příklady: matčino objetí, objetí města trvalo dlouho atd,

Další odpovědi
iceT

bje

Píše se s bje,s tím co napsala lucilej musím vyjímečně nesouhlasit s první částí odpovědi,druhá je pochopitelně správně.
Oběť,obětí je potom jiné slovo,od slova obětování v množném čísle.
http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/objet%C3%AD

briketka10

bje

samozřejmě " bje "

quentos

bje

Lucije pravdu skutečně nemá, objetí v obou smyslech se píše s -bje- . Ještě kdysi na ZŠ to zblblo i češtinářku a blbě mi to opravila, pak musela tu opravu škrtat, tudíž si to dodnes pamatuju
Doplňuji:
stačí si říci „obJímat…“

Lucijej

Obějtí od slova obejmout se píše s ě.
Objetí by bylo od slova objíždět.

annas

U ankety nelze doplnit. U slova objíždět (2) jsem špatně oddělila předponu – předpona je obe-jmutí, ob-jet, ob-jíždět.