NikkiHeat

Píše se hold nebo holt.

Např. rád bych tomu člověku vzdal hol?
momentálně nemám hol? co na práci
Doplňuji:
Všem díky za dobrou radu ))

Nejlepší odpověď
annas

Znáte význam slov hold x holt? Holt vzdáváme hold …

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/znate-vyznam-slov-hold-x-holt-holt-vzdavame-hold

Inspirace k vložení otázky.

  1. Terry se ptala na užívání spisovné češtiny …
  2. V jedné otázce tazatel napsal: Hold, život není peříčko… Je to správně?

V užití těchto slov se hodně chybuje…

Vzdáváme hold – poctu. Holt je takové postesknutí – holt nemám co na práci – ve významu inu, ovšem, zkrátka.

Doplňuji:
Pro zájemce z PSJC

Hold – kromě vzdávání úcty a pocty nejdříve nejvyšším představitelům, později obecně, slovo má další významy.

  1. Archaicky – . vynucený poplatek ve válce, výkupné; vymáhání takového poplatku. Některá jiná města byla se od podobných plenů vykoupila holdy, to jest odváděním peněz do Kladska
  2. Nářečně – potulka za zábavou – Mladí chasníci v pondělí obyčejně odpočívali, od rána do večera chodili holdem, jak se říkávalo, chodili s muzikou nejen po Modříně, nýbrž i po vůkolních vesnicích.
  3. Nářečně – . žebrota. Krejcar je takový capart, že ho každý snadno oželí, moha si jich za den vychoditi holdem třebas i za zlatý.

Holt – vulgárně – halt, holt inu, ovšem, zkrátka

Další odpovědi
anonym

… d.

Doplňuji:
Hold
Význam tohoto slova je POCTA. Používáme ho tedy v případě, že chceme někomu složit poctu, nějakým způsobem ho ocenit.toto slovo se často používá ve spojení vzdát/složit hold někomu.

Madonna na svém koncertě složila hold „králi popu“.

Přišli jsme vzdát hold našemu novému králi.

Holt
Na druhé straně pak stojí slovo holt, které má význam ZKRÁTKA, PROSTĚ. Pokud tedy můžeme slovo holt nahradit těmito synonymy, píšeme na konci hlásku T. Musíme si dát ale pozor na to, že slovo holt je hovorové a podle toho ho používat.

Holt tam půjdu až zítra, když venku prší.

Máte holt smůlu, já svůj názor nezměním.

iceT

Vzdát někomu hold znamená člověka uctít.V tom druhém slově se píše T na konci,ale nevím proč.Však se to tu taky řešilo v jedné starší otázce.

anonym

Podle toho, co máš na mysli…
…hold – vzdát čest
…holt – inu
Doplňuji:
Rádo se stalo…
😉

MK44

Vzdát hold – holdovat – vzdát poctu.
Holt je z německého halt – jednoduše. Němci z našeho prostoru to vyslovují spíš jako holt. Podobně schwarz zní jako švorc.

Lamalam

Holt si každý musí rozhodnout sám, kdy někomu složí hold.

zden28

Nespisovné slovo HOLT je převzato z rakouské němčiny. Podobně ponk (něm. die Bank), plonk (n. blank), švorc (n. schwarz). Asi to sem přinesli tovaryši, kteří vandrovali do Rakouska.